fbpx
30. 05. 2023 Svátek má Ferdinand

Jízdné na jižní Moravě bude od středy zhruba o pětinu vyšší než dosud

Foto:

ilustrační - Pixabay

Jízdné ve veřejné dopravě na jižní Moravě bude od středy zhruba o pětinu vyšší než dosud. Kraj se rozhodl ke zvýšení cen přistoupit kvůli tomu, že náklady na provoz systému jsou stále vyšší. Naposledy jízdné zdražovalo od začátku roku 2012 a od té doby se zvýšila inflace kumulovaně o 37 procent. Společnost Kordis JMK, která provoz dopravy zajišťuje, v aktuálním newslettru cestujícím radí, aby při nákupu jednorázových jízdenek používali aplikaci Poseidon. Ceny jsou mírně nižší než při nákupu papírových jízdenek. V Brně se ceny nemění.

Kraj očekává, že se letos příjmy zdražením jízdenek zvýší o 90 až 100 milionů korun, v dalších letech zhruba o 150 milionů korun. Růst nákladů byl způsobený jak růstem cen, především pohonných hmot, tak také razantně se zvyšující mzdou řidičů autobusů. V Brně ceny jízdného zůstávají, protože vedení města se snaží udržet a získat další cestující a rozhodlo se letos poslat dopravnímu podniku dosud nejvyšší kompenzaci, 2,75 miliardy korun.

Kraj pro letošek vyčlenil na zajištění veřejné dopravy z rozpočtu 2,5 miliardy korun

Konkrétně se zdraží například jednoúseková jízdenka z deseti na 12 korun, dvouúseková ze 16 na 19 korun. Dvouzónová jízdenka bude stejně drahá v kraji jako v Brně, a to za 20 korun. Zatímco v Brně platí 15 minut, v kraji to bude jen deset minut. Dvouzónová jízdenka za 25 korun bude platná hodinu v Brně i v kraji.

Jak se projeví rozdíl například na osmizónové jízdence, popsal ředitel Kordisu JMK Jiří Horský. „Dosud stojí 63 korun. Přes aplikaci Poseidon bude za 65 korun a papírová jízdenka za 73 korun,“ řekl.

Lidé, kterým zůstaly jednorázové jízdenky, je mohou použít až do 7. března

Poté je možné je s doplatkem vyměnit za nové, peníze zpět lidé nedostanou. V Brně je možné jízdenky vyměňovat v sídle dopravního podniku v Novobranské ulici od 1. května do 31. července. Stejně tak lze učinit na všech železničních stanicích, kde je otevřená pokladna, od 8. března do 7. června. Poslední variantou jsou kontaktní centra IDS JMK, kde bude možné jízdenky měnit od 1. dubna do 30. června.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT