Jako lídři se utkají například ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), předseda ODS Petr Fiala, bývalý policista Robert Šlachta za Přísahu nebo zpěvačka Ilona Csáková jako jednička uskupení VOLNÝ blok.

Dodneška mohl krajský úřad škrtnout kandidáta na kandidátní listině, registraci nebo listinu odmítnout. Zaregistrovanou kandidátku mají sněmovní strany ANO, ČSSD, KSČM a SPD, ale i koalice Spolu složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 i koalice Pirátů a STAN. Kandidují i nová uskupení jako Přísaha nebo Trikolora Svobodní Soukromníci a VOLNÝ blok.

Po registraci kandidátních listin si údaje převezme tiskárna, což je pro tyto volby tiskárna Moraviapress v Břeclavi, která zpracuje registr kandidátů a umístí ho na speciální web. Na něm krajský úřad provádí kontrolu a opravy údajů u jednotlivých kandidátů. Po doplnění vylosovaných čísel kandidujících subjektů tiskárna vytvoří PDF hlasovacích lístků, které zašle elektronicky ke korektuře krajskému úřadu. Ten je dále zasílá k odsouhlasení zmocněncům jednotlivých kandidujících politických subjektů. Po schválení jsou hlasovací lístky dány do tisku, pak už není možné dělat žádné změny.

Ve volbách do Sněmovny v roce 2017 celostátně vyhrálo hnutí ANO, které v současnosti vládne v menšinové vládní koalici s ČSSD. Do Sněmovny se dostali ještě ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, KSČM, TOP 09 a STAN. ANO vyhrálo volby i na jižní Moravě, kde získalo 27,40 procenta hlasů. Druhá ODS měla v kraji 11,88 procenta a třetí SPD 11,65 procenta hlasů. Piráti měli 9,11 procenta, KDU-ČSL 8,97 procenta, ČSSD 8,44 procenta a KSČM 8,04 procenta hlasů.