ČTK to řekl jeden z předkladatelů návrhu, bývalý hejtman Michal Hašek (ČSSD). Spolu s ním návrh, který zastupitelstvo schválilo, předkládali bývalý hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL) a současný hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Výzva se týká zvažované regulace reklamy na tabákové výrobky a alkohol. Zastupitelé výzvu schválili.

"Iniciativa vzešla ode mě na základě minulého jednání rady Vinařského fondu České republiky. Předpokládám, že s usnesením teď bude pracovat pan hejtman Šimek, ale i já v rámci legislativní rady ministerstva zemědělství, i pan Juránek a všichni poslanci a senátoři zvolení za Jihomoravský kraj," řekl Hašek ČTK.

Omezení reklamy na víno a vinařství by podle něj zmařilo posledních 30 let rozvoje jihomoravského vinohradnictví a vinařství i podpory poskytnuté veřejným sektorem.

Ředitel vinařského fondu Jaroslav Machovec tuto aktivitu vítá. "S vinaři to řešíme už delší dobu a máme reálné obavy z toho, že pokud vyloučíme reklamu na naše vína, bude už fungovat pouze konkurence cenou a získá tím zahraniční konkurence, která sem často dováží přebytky za nereálně nízké ceny," uvedl Machovec.

Reklama českých vinařství podle něj nevyzývá k větší konzumaci, ale upozorňuje na kvalitu a například na kombinování vhodných jídel s víny.

"Restrikce navíc nikdy nefunguje jednoznačně tak, že by snížila spotřebu alkoholu. Když se zvýšila spotřební daň, lidé prostě začali vyhledávat levnější alkohol, ale neomezi