Již po pětadvacáté budou moci milovníci hudby odzkoušet vynikající akustiku jeskyní Moravského krasu na Blanensku. Jubilejní cyklus pěti večerních koncertů Čarovné tóny Macochy se uskuteční od 5. do 9. června. Zahájení přehlídky obstará v jeskyni Výpustek u Křtin ve středu 5. června Jiří Pavlica & Hradišťan. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš.

Připravili pestrý program

„K tak významnému výročí jsme letos připravili opravdu pestrý program. Hradišťan je ojedinělé hudební seskupení s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, s nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním pojetím lidové hudby,“ uvedl Josef Matoušek z pořádající agentury FCT.

Po Hradišťanu zazpívá Vojta Dyk

Další den, ve čtvrtek, zamíří do Jindřichova koncertního sálu Výpustku Vojtěch Dyk. S klavírním doprovodem a repertoárem autorských i převzatých, českých i zahraničních písní popového, šansonového, muzikálového i klasického žánru. Tento koncert je již zcela vyprodán.

Přijeďte co nejdřív, vybízejí pořadatelé návštěvníky

„Důrazně upozorňujeme všechny držitele vstupenek, aby přijeli s co největším předstihem, protože přímo u jeskyně Výpustek nebude možné zaparkovat. Pořadatel slíbil zajistit parkování v blízkých Křtinách a kyvadlovou autobusovou přepravu ze Křtin k jeskyni,“ upozornila vedoucí jeskyně Výpustek Hana Horáková. Lucie Bílá, Petr Malásek & chlapecký pěvecký sbor Boni Pueri vystoupí v jeskyni Výpustek v pátek 7. června. V recitálu zazní slavné melodie a hity pro slavnostní chvíle, lásku a pohodu.

Přesunou se k jezírku

V sobotu se program přesune ze Křtin k Zrcadlovému jezírku v Punkevních jeskyních v centru moravského krasu. Houslista, popularizátor a propagátor vážné hudby Jaroslav Svěcený s klavíristkou Lucií Karlovou uvedou Gala koncert romantiky v nevšedním prostředí krasových jeskyní. Mezi uvedenými autory budou Antonín Dvořák, Johannes Brahms, John Williams, Sergej Rachmaninov, Jules Massenet, Georg Gershwin či Leonard Bernstein. Pro cestu k Punkevním jeskyním je třeba mít rezervu nejméně 40 minut pro přepravu buď lanovkou od parkoviště u propasti Macocha nebo vláčkem ze Skalního mlýna.

Zlatým hřebem bude Spirituál Kvartet

Závěr Čarovných tónů Macochy obstará v Eliščině síni Sloupsko-šošůvských jeskyní v neděli 9. června Spirituál Kvartet. „Tento kvartet přímo navazuje na legendární folkovou kapelu Spirituál kvintet. Zazní spirituály – gospely, světové folkové repertoáry a lidové písně,“ řekl Matoušek. Všechny koncerty začínají v 18:00. „Vzhledem k teplotě v jeskyních maximálně mezi 6 až 8 stupni Celsia se a vysoké vlhkosti se doporučuje vzít si dostatečně teplé oblečení,“ upozornil ředitel Správy jeskyní ČR Lubomír Přibyl.

Více informací je na webu

Více informací o programu a možnostech koupě vstupenek najdou zájemci na webu www.carovnetonymacochy.cz. Počet míst je limitován velikostí jednotlivých jeskynních prostor. Cesta k jeskyním je popsána na webu www.caves.cz.