Nové bezpečnostní kamery letos přibyly v Brně v Biskupské ulici v historickém centru a v Žabovřeskách na tramvajových zastávkách Mozolky, Burianovo náměstí, Stránského a Makovského náměstí. Instalace kamer se chystá také ve Slatině, Bohunicích a Kohoutovicích, řekli oslovení zástupci městských částí.

Letošní investice do kamerového systému, která přišla město na 11 milionů korun, má na vytipovaných místech zajistit větší bezpečí a působit podle starosty Žabovřesk Filipa Ledera (KDU-ČSL) preventivně vůči přestupkům nebo trestné činnosti. V nejbližší budoucnosti by v Žabovřeskách měly být kamery i na řadě dalších míst. Jde například o parkoviště před Billou na Makovského náměstí, horní a dolní vstup do obchodního centra Perla na náměstí Svornosti, křižovatku Zborovská – Tábor či podchod u základní školy Jana Babáka.

V Biskupské ulici jsou kamery kvůli stížnostem na rušení nočního klidu

„Policie tady často řeší přestupky,“ uvedla mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová. V srpnu tam Brněnské komunikace umístily otočnou bezpečnostní kameru před vstup do Denisových sadů. „Tato kamera byla doplněna o panoramatický modul, což jsou čtyři pevné kamery monitorující okolí do všech stran,“ uvedla tisková mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová.

Ve Slatině vznikne dalších pět kamerových bodů

Budou u kruhového objezdu u Kauflandu, u vozovny trolejbusů, smyčky městské hromadné dopravy, na křižovatce ulic Řípská a Tuřanka u X Arény a v parku na Terénkách. „Celkem jsme vytipovali asi 13 míst, kde jsou kamery kvůli trestné činnosti potřeba. Postupně se instalují od těch nejdůležitějších,“ uvedl starosta Slatiny Jiří Ides (SOCDEM).

V polovině listopadu by měl být dokončený projekt na instalaci kamerového systému v Bohunicích

„Máme kamerový systém kolem radnice, který chceme rozšířit. Momentálně se dělají kamerové zkoušky a prověřují se možnosti, kam se kamery umístí,“ řekl místostarosta Bohunic Milan Hrdlička (SOCDEM).

Další místa pro kamery jsou v přípravě. Jde o lokality v Komíně, Jundrově, Kohoutovicích, Maloměřicích a Obřanech, Komárově nebo Černovicích. „Kamerové body vybíráme ve spolupráci s městskou policií a odborem dopravy, přihlížíme k bezpečnostnímu riziku lokalit i k datové komunikační infrastruktuře, která je nutná pro výstavbu Městského kamerového a dohledového systému,“ uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.