Letní prázdniny využili v brněnských Žabovřeskách k vybudování kamerového systému, jak již zpravodajský portál BRŇAN informoval, šlo o první etapu. Otočné kamery budou zatím dohlížet na čtyři zastávky MHD, v plánu je i další etapa, jejíž realizace by se měla odmávnout v podzimních měsících tohoto roku, informoval starosta MČ Brno-Žabovřesky Filip Leder (KDU-ČSL).

Žabovřesky získali podporu k realizaci v rámci centrálního rozvoje městského kamerového dohledového systému, a to na výstavbu čtyř kamerových bodů v několika lokalitách. Konkrétně jde o tramvajovou zastávku Mozolky, Burianovo náměstí, zastávku Stránského a Makovského náměstí.

„Tyto jsme jako městská část společně, s místním revírem Městské policie, vyhodnotili z pohledu bezpečnosti jako problematické a pro tento typ bezpečnostního řešení jako nejpotřebnější. Jde o poměrně nákladný projekt, a proto jsme jej rozdělili do dvou na sebe navazujících etap,“ popsal Leder.

Rozpočet pro letošní rok z rozpočtu města je bezmála 7 milionů korun

Každý z dohledových bodů je vybaven jednou otočnou kamerou a čtyřmi stacionárními, takže pro potřeby Centrálního dohledového pracoviště Městské policie, jsou všechny kamerové body maximálně vizuálně vytěžitelné. Záznamy pořízené jednotlivými dohledovými body se uchovávají pro potřeby případného vyšetřování zpravidla 25 dní.

„V rámci druhé etapy výstavby městského kamerového dohledového systému v Žabovřeskách jsme vytypovali další lokality. Jde o Makovského náměstí – parkoviště před Billou, náměstí Svornosti – školní hřiště, OC Perla – horní a dolní vstup, ulice Tábor směrem k ulici Veveří, křižovatka Zborovská – Tábor, ulice Sochorova – Středisko sběrného odpadu, ulice Bráfova – garáže a podchod u ZŠ Jana Babáka,“ dodal Leder s tím, že záznamy z kamer mohou pomoci nejen při vyšetřování lokálních záležitostí, ale mohou být cenným zdrojem při vyšetřování trestné činnosti v širším intravilánu města.

Žabovřesky se tak díky této instalaci stávají součástí rozsáhlého, 664 kamer obsahujícího metropolitního kamerového systému

Ten spravuje Centrální dohledové pracoviště Městské policie. „Výsledky a kamerové záznamy takto provázané sítě kamerových bodů pomáhají nejen policistům, ale jsou cenným pomocníkem i pro další složky Integrovaného záchranného systému a městské organizace v oblasti dopravy,“ uzavřel Leder.