Co takhle naučit se pozdravit v pěti jazycích, vyrobit hračku pro děti a ještě vysázet živý plot? Anebo si vyzkoušet jízdu na invalidním vozíčku a díky speciálním nahrávkám se dozvědět, jak se cítí duševně nemocní? To vše zažijete díky kampani Dny dobrovolnictví, která proběhne 26. – 29. dubna v Brně a dalších pěti krajích po celé České republice. Zpravodajský portál BRŇAN o akci informovala ředitelka Jihomoravského dobrovolnického centra Kateřina Petrášová.

Dny dobrovolnictví jsou jedinečnou příležitostí, jak ukázat světu, v čem spočívá dobrovolná práce a přitom se do ní zapojit. Kampaň realizuje Jihomoravské dobrovolnické centrum, jejímž posláním je propojovat organizace s dobrovolníky a zvyšovat povědomí o možnostech dobrovolnictví.

Akce upozorňuje také na nezastupitelnou roli, kterou hraje dobrovolná práce ve společnosti

„Ať už se jednalo o dobrovolnictví v covidových letech, při tornádu nebo pomoc lidem z Ukrajiny. Dobrovolná práce byla během posledních let naprosto klíčová. Dobrovolnictví je však denně zapotřebí nejen při mimořádných událostech, lidé pomáhají v sociálních službách, kultuře nebo v ochraně přírody. A právě tuhle pestrou paletu činností má kampaň za cíl představit. A taky to, že i hodina týdně je potřebná a užitečná,“ popsala Petrášová.

Akce se jen v Brně zúčastní přes dvě desítky organizací

Veřejnost bude mít po dobu čtyř dnů příležitost nahlédnout pod pokličku jejich práce, vidět jejich zázemí a to, jak s dobrovolníky pracují. “Letošní ročník jsme rozšířili do dalších pěti krajů po celém Česku. Kampaň bude probíhat v regionech od Karlovarska až po Zlín. V Ostravě navíc celou akci symbolicky zahájí konference “Dobrovolníci pro Ukrajinu”, věnovaná loňské pomoci lidem na útěku”, dodává Petrášová.

Konkrétně v Brně si zájemci vyzkouší sportovní aktivity s klienty, hry s dětmi nebo společné vaření

Pomocí nahrávek a dalších pomůcek poznají, jak se cítí duševně nemocní, zúčastní se kytkoblešáku nebo jízdy městem na invalidním vozíčku. Ale hlavně budou mít příležitost si dobrovolnictví sami vyzkoušet – neboť řada organizací nabízí práci na čerstvém vzduchu v zahradách a dalších venkovních lokalitách.