Prostřednictvím mluvčí brněnského biskupství Martiny Jandlové to řekl duchovní správce u katedrály Tomáš Koumal.

Katedrála je otevřená pro zájemce, kteří si chtějí domů odnést betlémské světlo. Mše farnost naplánovala na 15:00 a 17:00. Bylo však nutné přihlásit se předem s ohledem na to, že maximální možná kapacita v katedrále je s ohledem na opatření 100 lidí. Další mše jsou podle Jandlové v plánu v pátek, sobotu i neděli v časech 7:30, 9:00 a 10:30, od pondělí do středy 7:30, poslední den v roce v 7:30 a 16:00 a na Nový rok v 9:00 a 10:30.

Půlnoční mše letos v katedrále v plánu není. "Na půlnoční bohoslužbu by se dostala jen hrstka vyvolených, ostatní by skončili u zavřených dveří. Byla ale přidána jedna bohoslužba navíc odpoledne. V mnoha brněnských kostelích probíhají půlnoční bohoslužby jako obvykle," uvedl Koumal.

Podle brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho nikdo nečekal, že letos vstupuje do roku nejistoty a mimořádných opatření, které kladou velké nároky na vnitřní klid. "Do doby, kdy možná i s blízkými lidmi budeme bez vzájemného fyzického kontaktu, který plnohodnotně nemohou nahradit ani nejlepší informační technologie. Doby, ve které na sobě stále zakoušíme určité vykolejení z toho, co je obvyklé, s čím se musíme stále vyrovnávat. Rádi bychom dělali všechno, nač jsme zvyklí, ale to nyní nemůžeme," uvedl Cirkle k pandemii spojené s opatřeními.

Podle něj však mohou těžké časy lidi posílit. "Platí to také o této době, kdy si mnohem víc uvědomujeme dar života, zdraví, přátelství i třeba zmíněných osobních kontaktů. Je tolik věcí, které jsme považovali za samozřejmé a nárokovatelné. Možná je díky této době začneme víc chápat v jejich křehkosti, a to nás může proměňovat k plnějšímu pochopení hodnoty našeho lidství. Právě k tomu mají přispívat i Vánoce, které nyní prožíváme," uvedl Cikrle.