Kauza Brna-středu podle žalobce směřuje do závěrečné fáze

  • Foto

    redakce (MOŠ) archiv

Případ korupční kauzy na radnici městské části Brno-střed podle dozorujícího státního zástupce Radka Mezlíka směřuje do závěrečné fáze. Žalobce to dnes řekl ČTK. Mezlík ale nepředpokládá, že případ by byl uzavřen dříve než v březnu 2020, do kdy jej musí předat soudu.

Policejní razie se na radnici Brno-střed uskutečnila letos v březnu. Krátce po ní policie obvinila devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. V létě přibyl desátý obviněný.

"Vyšetřování směřuje k závěrečné fázi, v podstatě standardně," uvedl Mezlík. Doplnil, že obvinění musejí dostat příležitost vyjádřit se, takže je nutné naplánovat výslechy všech. "Pak se seznamuje obhajoba s kompletním spisem. Může dojít k dalšímu doplnění důkazů podle návrhů obhajoby a poté policie podává závěrečný návrh, o kterém musí státní zástupce rozhodnout," uvedl Mezlík. Půjde buď o podání obžaloby, nebo zastavení stíhání. Už dříve žalobce uvedl, že podle zákonných lhůt musí být případ uzavřen rok od vzetí obviněných do vazby, tedy začátkem března 2020. Dřívější uzavření případu žalobce nepředpokládá.

Policie vyhodnocuje mimořádně velké množství materiálů získaných při devadesáti domovních prohlídkách a prohlídkách nebytových prostor. Šlo o listiny i data získaná z počítačů a dalších datových úložišť. Vyslechnuto bylo i hodně svědků a analyzovány byly bankovní informace - finanční toky.

Policie se při razii na radnici Brna-středu zajímala především o zakázky investičního odboru z minulého volebního období. Z devíti obviněných jich původně pět skončilo ve vazbě, včetně bývalého radního Brna-středu Jiřího Švachuly a bývalého místostarosty městské části Brno-Ivanovice Petra Liškutina (oba dříve ANO). Tři z nich jsou z vazby venku, zůstává v ní Švachula a podnikatel Petr Kalášek. Policie v červnu v kauze obvinila desátého muže, podle Mladé fronty Dnes jde o podnikatele a dlouholetého zastupitele ODS na Brně-sever Jiřího Hose. Vazbu pro něj žalobce nenavrhl.

Zdroj: 
čtk