Podle státního zástupce Radka Mezlíka se přehrávaly zvukové a obrazové záznamy, které jako důkaz navrhl právě on. „Jde o nahrávky pořízené v kanceláři obžalovaného Lubomíra Smolky, dále záznamy z kanceláře Petra Liškutina a rozhovor obžalovaných Samana El-Talabaniho a Petra Kaláška,“ upřesnil žalobce.

Další nahrávky se budou v soudní síni promítat příští týden. „Může to zabrat jeden jednací den. Nahrávek byly desítky až stovky hodin. Pro hlavní líčení jsem vybral ty, které jsem považoval z důkazního hlediska za nejvýznamnější. Stejný postup může navrhnout i obhajoba,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN Radek Mezlík.

Na záznamu z Liškutinovy kanceláře na radnici Brno-střed je vidět, jak mu obžalovaný Michal Unzeitig předává obálku s úplatkem. „Nejdřív jsem Unzeitigovi vysvětloval dodatek smlouvy, pak mi dal tu obálku a na třetí nahrávce přišel podepsat dodatek smlouvy,“ vypověděl u soudu bývalý šéf investičního odboru Petr Liškutin.

K odevzdávání úplatků, které činily 10 až 15 procent z ceny zakázky, se přiznal i Smolka. „Desetiprocentní úplatky jsem dával nejprve Pavlovi Ovčarčinovi a po roce jsem je odevzdával Petru Liškutinovi. Ten si určitě nenechával peníze jen pro sebe, ale dával je Švachulovi,“ uvedl obžalovaný majitel stavební společnosti.

Někdejší místostarosta Brna-středu za hnutí ANO Jiří Švachula ho pak prý pozval k sobě do vinárny v Údolní ulici, kde se ho ptal, jak funguje spolupráce s Ovčarčinem. „Nikdy jsem panu Smolkovi nevolal a žádná schůzka s ním se nikdy neuskutečnila,“ popřel kontakty se Smolkou Jiří Švachula.

Právě on je podle žalobce hlavou zločinecké skupiny, která několik let vybírala od stavebních firem a podnikatelů úplatky za přidělování stavebních zakázek na opravy domů a bytů v centrální brněnské městské části. Škoda způsobená jedenácti obžalovanými lidmi a dvěma firmami měla podle Mezlíka přesáhnout 47 milionů korun.

Část peněz obžalovaným přitom podle státního zástupce tekla i z městských firem, což u soudu opakovaně potvrdil obžalovaný Saman El-Talabani. „Kalášek měl přinést z městských společností sedmnáct milionů korun. Peníze měl od nich vybírat obžalovaný Trunečka. Nějakou dobu to fungovalo a pak to v srpnu 2016 přestalo, skončil jsem s tím. Dostal jsem vždy sjetinu s částkami od firem, dostal jsem peníze a ty se dělily mezi nás tři – mě, Švachulu a Ovčarčina,“ vypověděl El-Talabani, který prý neměl ani potuchy, že ho policie odposlouchává.

Další jednání v kauze Stoka je u brněnského krajského soudu nařízeno na 16. března, kdy se budou pouštět další záznamy. V dalších dvou dnech by pak měli být podle Mezlíka vyslechnuti svědci a provedeny další důkazy.