Výstava Cosmos Discovery mapuje vývoj pilotovaných kosmických letů od počátků až do současnosti. Obsahuje přes 200 originálních exponátů z USA i Sovětského svazu, reálné modely raket a raketoplánů, a také unikátní dobové dokumenty.

Největší putovní výstava o kosmonautice byla 1.května otevřena v pavilonu C Brněnského výstaviště. Historie i současnost kosmických programů USA i ovětského Svazu, potažmo Ruska je zobrazena formou atraktivní a rozsáhlé expozice. „Jedním z prvních takových propagátorů letů do vesmíru byl Jules Verne a od něho tady také máme exponát," říká  Květa Havelková, PR manažerka pořádající agentury. "Máme tu krásný dobový výtisk jeho knihy Ze Země na Měsíc.“

Na výstavě se můžeme všichni alespoň na chvíli stát kosmonauty, vyzkoušet si, co vše pro to, aby mohli dobývat vesmír, musí tito lidé podstoupit. A stačí jen simulace pobytu na vesmírné stanici.  „Vlastně tady trochu zažijete to, co zažívají kosmonauti v mikrogravitaci. Takže ta výstava je i zážitková a vlastně mapuje vývoj kosmonautiky od těch prvních snů až po současnost,“ představuje výstavu Havelková.

Návštěvníci mohou porovnat vesmírné programy Spojených států, od Apolla až po raketoplány, a bývalého Sovětského Svazu například s orbitální stanicí MIR nebo kosmickou lodí Sojuz. Jsou tady nejenom drobné exponáty, jako jsou třeba fotoaparáty nebo hlasové záznamníky , které opravdu byly na měsíci. Je tu spoustu dalších zajímavostí, jako třeba jídlo pro kosmonauty, je tady kosmický záchod. Ovšem kromě kuriozit nabízí výstava i opravdové rarity, zapsané do historie. Například originál trysky Saturnu 5, což byla raketa, která vynesla mise Apollo na Měsíc. Tato tryska byla až donedávna nepřístupná veřejnosti mimo Spojené Státy.

Vesmírný výzkum se stal osudným pro dlouhou řadu kosmonautů, ani na ty se na výstavě nezapomnělo. 

Při cestě do Brna tedy určitě nevynechejte výstavu Cosmos Discovery na Brněnském výstavišti. Ta potrvá až do konce srpna.