Koalice bude v moravské metropoli pokračovat beze změn. Jednotlivé strany podporují brněnskou primátorku Markétu Vaňkovou (ODS) i poté, co se objevila fotka, kde je zachycen bílý prášek. Novinářům to dnes řekli představitelé jednotlivých stran. Vaňková podstoupila test na drogy, je negativní, stejně jako v případě náměstka Roberta Kerndla (ODS), který je na fotce také zachycený. Vaňkovou kontaktovala policie, podala už vysvětlení, další komentáře pro média poskytovat zatím nechce.

Primátorka a Kerndl litují, že fotka vrhá špatné světlo i na koalici

Jak Vaňková, tak Kerndl vyjádřili lítost, že fotka vrhá špatné světlo na ně osobně i na celou koalici a město. Připustili, že před dvěma či třemi lety se večer při návratu ze společenské akce dostali do situace, kdy fotka mohla vzniknout. Detaily si ale nepamatují. I proto Vaňková podle svých slov zpočátku tvrdila, že snímek je fotomontáž. Teprve později jí prý někdo situaci připomenul.

Vaňková věc vysvětlila policistům

„Podstoupila jsem v toxikologické laboratoři Fakultní nemocnice u svaté Anny test na drogy, jeho výsledek je negativní. Podala jsem také vysvětlení na policii a víc se k tomu nechci vyjadřovat,“ uvedla primátorka. Kerndl na přímý dotaz uvedl, že tvrdé drogy nekonzumuje, ale že „není svatý“.

Koaliční lídři kolegy z ODS podporují

Podle náměstka René Černého (ANO) je Vaňková profesionálka a jako primátorka žena na svém místě. Irena Matonohová za Starosty řekla, že si váží toho, jak koalice funguje, a že důležité jsou výsledky. Podporu Vaňkové vyjádřil i její náměstek Jaroslav Suchý (KDU-ČSL). Koalici v Brně tvoří zástupci ODS, TOP 09, ANO, lidovců, Starostů a ČSSD. V opozici jsou Piráti, SPD s Trikolorou, Zelení a Žít Brno. Koalice má v městském zastupitelstvu pohodlnou většinu.