Právě vydáním této publikace a zároveň představením krátkého filmu o historii ústavu Centrum Kociánka symbolicky zakončilo oslavy stého výročí od založení. Fakta, kuriozity i dojemné fotografie
Otec Kociánky, krev a známky, počátky brněnské ortopedie či slečny učednice z Kociánky – i takové jsou názvy kapitol 188stránkové knihy plné historických fotografií a dobových dokumentů.
Historiku Zeno Čižmářovi se podařilo z archivních materiálů sestavit pestrý mix faktů a zajímavostí nejen o samotném ústavu, ale i o jeho vztahu k Brnu a okolí či nelehkých počátcích oboru sociálních služeb. 

„Nejstarší zmínka o Kociánce pochází již z roku 1239, kdy na místě dnešní Kociánky stával hospodářský dvůr v majetku krále Václava I. Věřím, že pro čtenáře však bude překvapivá řada informací z moderní doby. Málokdo ví, že v těžkých letech si ústav vydělával na svůj provoz i prodejem krevní plazmy či filatelií. Stejně tak není moc známo, že díky zdejším zámečnickým mistrům patřila za první republiky Kociánka k předním výrobcům vozíků či pomůcek pro hendikepované,“ upozorňuje Zeno Čižmář. 

„Pro mne je kniha především svědectvím o lidech, službách a proměnách Kociánky. Dá se bez nadsázky říci, že Kociánka v mnohých oblastech předběhla svou dobu. Například v přístupu k zaměstnávání,  dle tehdejšího hesla: ‚Žádnou almužnu a soucit, ale práci‘,“ říká Tomáš Komárek, ředitel Centra Kociánka. Na základě knihy „Kociánka 100“ vzniknul i scénář ke krátkému filmu (k vidění zde), shrnujícímu
pohnutou historii Kociánky. „Film je určen především pro ty, kteří toho o Kociánce moc nevědí, mají 15 minut času a nechce se jim číst naše webové stránky. Z mého pohledu film rezonuje s naším přístupem k hodnotám a symbolicky tak zakončuje náš koncept Kociánka – zahrada lidských hodnot. Film by rozhodně měli vidět všichni naši zaměstnanci i uživatelé a jejich rodiče.

Vlastně všichni, kteří se věnují ucelené rehabilitaci,“ vysvětluje Komárek a dodává, že rok 2019, nabitý řadou akcí ke stoletému výročí Kociánky, hodnotí jako vydařený. „Oslavy stého výročí byly důstojné a určené pro nejrůznější skupiny a rozložené do celého roku. Větších akcí bylo deset, takže můžeme říci, že každé dekádě Kociánky jsme věnovali jednu akci. Byly to náročné, ale hezké oslavy. Rozhodně jsem však rád, že jsme vše zdárně uskutečnili,“ uzavírá ředitel Centra Kociánka Tomáš Komárek.