Kometa představuje posily. Do Brna přichází rakouský a lotyšský reprezentant

Kometa v rámci otevření přestupového okna vítá lotyšského obránce Ralfse Freibergse ze Zlína a rakouského útočníka Petera Schneidera ze švýcarského extraligového klubu EHC Biel-Bienne. 

  • Foto

    iihf.com

Existuje mnoho důvodů, proč bylo mým cílem dostat se do Brna a v první řadě to byli právě fanoušci. Upřímně, jsou to pro mě nejhlasitější a nejzajímavější fanoušci v lize. Viděl jsem je, jak čekali před brněnským stadionem více než dvě hodiny před zápasem – to je prostě vášeň. A atmosféra při zápase? V Brně vždy speciální," říká Ralfs Freibergs.

Osmadvacetiletý bek Ralfs Freibergs pochází z hlavního města Lotyšska Rigy, kde s hokejem také začínal. V roce 2010 však odešel na dlouhých šest let bojovat do zámoří. Postupně hrál v NAHL, USHL, NCAA, ECHL a AHL. Kromě americko-kanadských soutěží hraje pravidelně za národní tým, ať už to bylo v minulosti na MS U20 nebo aktuálně za seniorský tým, ve kterém je do teď stabilním členem lotyšské defenzivy.

Zúčastnil se čtyř světových šampionátů dospělých, celkově si za lotyšský tým připsal téměř sto zápasů. Jak již bylo řečeno, Freibergs hrál šest let v zámoří, ale před sezónou 2016/2017 se na skok vrátil do své rodné Rigy, která v tu dobu hrála KHL. V ní však vydržel odehrát jeden ročník a poté se přesunul do České republiky, laso mu hodili Berani ze Zlína. Ve městě Tomáše Bati odehrál tři naprosto kompletní sezóny bez jediné absence.

V extralize má doposud odehráno včetně play-off 167 utkání s bilancí 12 branek a 66 asistencí. V loňském roce si připsal tři branky a dvacet asistencí, k tomu pět plusových bodů. Nyní hlásí příchod do Komety.

„Na Kometu se moc těším, v Česku už jsem hrál v juniorce. Hodně se mi líbilo hrát v České republice. Naučil jsem se jazyk, maturoval jsem tady. Bude to něco jako příchod domů. O extralize jsem slyšel dobré věci, bude to super zkušenost. Znám Petera Muellera, proti kterému jsem hrál v EBEL lize. Znám i Petra Holíka a samozřejmě Tomáše Plekance. Toho zná snad každý hokejista. Těším se na sezónu a na kluky v kabině. Trénuju doma v Rakousku, kde mám dobré podmínky, všechno funguje," vzkazuje fanouškům nová posila Komety Peter Schneider.

Devětadvacetiletý Peter Schneider je hokejovým světoběžníkem. Za svou kariéru podobně jako Freibergs vyzkoušel kde co. Už v šestnácti letech byl v mládeži Českých Budějovic, hrál také za Český Krumlov, Slovan Bratislava nebo Znojmo. Poté se však přesunul na sedm let do zámořských soutěží. Opět můžeme najít paralelu s Freibergsem. I Schneider hrál v USHL, NCAA nebo ECHL.

Po letech strávených v Americe přišel v roce 2018 návrat domů do Rakouska. Dvě sezóny nastupoval v EBEL lize za Vídeň. V dresu Vienna Capitals doslova řádil. Především ve svém druhém roce si včetně play-off připsal za 72 zápasů (40 branek a 41 asistencí).

Účastník pěti mistrovství světa (2x seniorské) si v mezinárodní EBELCE udělal velmi dobré jméno. Za 121 zápasů získal celkem 117 bodů (55+62). Poslední štací rakouského kanonýra byl švýcarský EHC Biel Bienne. V nejvyšší soutěži odehrál 38 zápasů s bilancí 12 branek a 11 asistencí. Následně vyslyšel nabídku od Komety, ve které podepsal novou smlouvu. Po třinácti letech se tak vrací do Česka, konkrétně do brněnské metropole.