Komunitní centrum na Plovdivské ulici v brněnských Žabovřeskách je po stavební stránce dokončené. Náklady na jeho vybudování dosáhly 78 milionů korun, ze svého rozpočtu je uvolnilo město. Nyní se objekt bývalé výměníkové stanice vybavuje nábytkem a jeho otevření se plánuje na začátek prázdnin. Informoval o tom dnes starosta městské části Filip Leder (KDU-ČSL).

 

Přesune se tam středisko volného času

 

Do nového komunitního centra se přesune Středisko volného času Lužánky – žabovřeské pracoviště LATA, což umožní rozšíření provozu a rozvoj aktivit Waldorfské školy v objektu, kde LATA dosud provozuje svoji činnost. LATA se podle Ledera věnuje především maminkám s malými dětmi.

 

Provoz zahájí začátkem července

 

„Před pár dny definitivně zmizelo zařízení staveniště, byl oset exteriér objektu, proběhly poslední drobné úpravy a objekt se připojil na pult centrální ochrany. Nyní pořizujeme interiérové vybavení a připravujeme kroky k zahájení provozu Komunitního centra. To je s ohledem na zahájení letních příměstských táborů naplánováno na pondělí 3. července,“ upřesnil Filip Leder.

 

Bude tam i prostor pro seniory

 

V bezbariérovém přízemí objektu bude ve stejném termínu zahájen provoz tréninkové kavárny PRÁH a bude otevřena společenská místnost Senior pointu, s možností pravidelného společného stravování seniorů. Podle Filipa Ledera radnice uvažuje o přihlášení Komunitního centra do soutěže STAVBA ROKU.

 

Využili nefunkční výměníkovou stanici

 

„Výstavba Komunitního centra je dovršením naší dlouholeté snahy dát smysluplné využití léta nefunkční výměníkové stanici. Podařilo se nám ji po složitých peripetiích bezplatně získat. Tím jsme zabránili realizaci developerského projektu, který nerespektoval specifický genius loci tohoto místa. Na celkovém kladném výsledku se podílela i iniciativa obyvatel, kteří se následně stali součástí našich pravidelných setkání k výstavbě Komunitního centra. Pravidelná informovanost a komunikace byla cestou, jak společně předejít situacím, které vždy takováto velká stavba nese,“ dokreslil starosta historický kontext projektu.

 

S proměnou se začalo loni v lednu

 

Proměna nefunkční výměníkové stanice na moderní komunitní centrum začala v lednu 2022. Stavba byla dle harmonogramu dokončena a zkolaudována letos v dubnu. Stavebníkem komunitního centra byla městská část Brno-Žabovřesky, generálním projektantem pak Ateliér 99. Provoz Komunitního centra Plovdivská bude spadat pod aktivity Společensko-kulturního centra Rubín.