Jihomoravský kraj by si po nové podobě pravidel přerozdělování daní mezi státem a regiony ročně polepšil místo očekávané 1,6 miliardy korun o 2,8 miliardy. Ministerský návrh nového financování krajů zohledňuje předpokládaný ekonomický růst. Peníze navíc chce kraj investovat hlavně do silnic, které kvůli nedostatku prostředků dlouhodobě trpěly, uvedla v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Helena Ondřejová.

Hejtmani se shodli na úpravě pravidel

Hejtmani se na březnovém jednání Asociace krajů většinovým poměrem shodli na úpravě pravidel přerozdělování daní mezi státem a regiony. Návrh by měla na základě předchozí dohody s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) posoudit vláda.

Předlohu některé regiony odmítají

Podle pardubického hejtmana Martina Netolického (ČSSD) byly proti Hlavní město Praha, Ústecký a Moravskoslezský kraj. Zákon o rozpočtovém určení daní upravuje způsob, jakým stát rozděluje vybrané daně mezi státní rozpočet a rozpočty krajů, měst a obcí. Šest krajů usilovalo od loňska o to, aby se podíl regionů na sdílených daních zvýšil z 9,78 procenta na 10,8 procenta. Moravskoslezský kraj v březnu uvedl, že by přišel ročně zhruba o 600 milionů korun a hodlá se bránit. Obrátí se přímo na ministra financí, a pokud by se o tomto návrhu v nezměněné podobě mělo hlasovat ve Sněmovně, osloví i poslance.

Návrh zohledňuje i ekonomické predikce

Jihomoravský kraj dostal od ministerstva financí k připomínkování pozměněný návrh, který upravuje financování krajů. Zohledňuje rovněž ekonomické predikce. „Předpoklady vývoje ekonomiky se v tomto ohledu rozumí především dynamika vývoje výběru daní na celostátní úrovni v důsledku makroekonomického vývoje. Dřívější odhady přínosů pro Jihomoravský kraj vycházely z předešlých predikcí a vztahovaly se k roku 2023,“ uvedla Ondřejová.

Rozpočet kraje by se měl postupně zvyšovat

Peníze se mají krajům kvůli dopadu na státní rozpočet zvyšovat postupně. V roce 2025 by jižní Morava měla mít proti letošku v kase o 1,5 miliardy korun víc, v roce 2026 o 2,2 miliardy víc a od roku 2027 bude rozpočet vyšší o 2,8 miliardy. Kraj je bude investovat zejména do silnic. Na přelomu roku chce zahájit stavbu obchvatu Blučiny a připravuje další stavby. Výhledově hodlá více podpořit také zdravotnictví.

Peníze navíc půjdou na investice

„Díky penězům navíc nebude potřeba například čerpat úvěr na Sanatorium Pálava. Za víc než miliardu chystáme kompletní rekonstrukci znojemské nemocnice a máme také připravené projekty na urgenty prvního typu ve většině krajských nemocnic. Každý z nich spolkne z krajského rozpočtu přes 100 milionů korun. Obecně lze říct, že peníze ulehčí přemýšlení nad tím, jestli přípravu velkých investic vůbec můžeme zahájit. Už jen vypracování projektů stojí nemalé peníze, a to ve chvíli, kdy si nemůžeme být jistí, že si jejich realizaci vůbec můžeme dovolit. To se teď snad změní,“ doplnila Ondřejová.

V kraji žije přes 1,2 milionu lidí

V Jihomoravském kraji žije přes 1,2 milionu lidí a je třetím nejlidnatějším krajem v republice. Na letošní rok má schválený rozpočet s příjmy 37,4 miliardy a výdaji 38 miliard korun.