fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Kraj chce podpořit karavanová stání, styl této rekreace je na vzestupu

caravan

Foto:

ilustrační (Pixabay)

Dobrodružství na cestách, nezávislost, volnost, možnost zastavit se kdekoliv – to vše spojuje příznivce, kteří svou dovolenou tráví v karavanech. Už dávno to není o přespávání jen v kempech, existují takzvaná karavanová stání, která nabízí podobný komfort, ale jejich u nás velmi málo.

I z tohoto důvodu se rozhodli krajští radní o 1,75 milionu na celkových 4,25 milionu korun navýšit podporu na rozvoj karavanových stání v regionu.

Jak potvrdil náměstek hejtmana pro oblast kultury a cestovního ruchu František Lukl, obliba tohoto způsobu rekreace na jihu Moravy v poslední době roste, a to i s ohledem na současné „covidové období“. „Tito návštěvníci se zpravidla nezdržují dlouho na jednom území a jsou více aktivní, co se týká návštěvy atraktivních míst. Také většinou nevyhledávají kempy, ale upřednostňují karavanová stání, kde je možné bezpečně zaparkovat a zejména provést servis karavanu. Proto jsme se rozhodli vyjít těmto rekreantům vstříc a pomocí rozšířené verze dotačního programu chceme na území jižní Moravy rozšířit také možnosti karavanového stání o další místa,“ uvedl náměstek Lukl.

Náměstek dále dodal, že program je určen především majitelům vhodných pozemků – tedy jak pro města a obce, tak i pro provozovatele kempů a rekreačních areálů.

Oproti jeho podobě vypsané na podzim minulého roku nyní program nabízí rozšířené možnosti. Například minimální výše dotace činí 100 tisíc korun, maximálně může žadatel obdržet 300 tisíc na realizaci jednoho karavanového stání a půl milionu na dvě karavanová stání (včetně servisní technologie). Výrazně se také prodlužuje doba realizace: od 1. ledna 2022 do 31. prosince 2023.  Zásadně se zjednodušují také kritéria hodnocení žádostí (ze 17 na 7). Kraj snížil dokonce i míru spoluúčasti příjemce – na 40 % uznatelných nákladů oproti loňským 50 %. K vyhlášenému dotačnímu programu se chystá kraj zorganizovat webinář pro potencionální zájemce.

 

 

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT