Jihomoravský kraj zahájil jednání o možnosti převodu městské Nemocnice Boskovice na kraj a o návrhu, že by krajskou nemocnici v Ivančicích převzala Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA). Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala hejtmanova mluvčí Alena Knotková.

„Proto vzniká pracovní skupina z odborníků, která vyhodnotí, jestli to má pro zdravotnictví v kraji smysl,“ říká hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle radních je vše teprve na samém začátku. Počáteční jednání označili za první krok, nikoliv za hotovou věc.

Jihomoravský kraj zřizuje devět nemocnic, ale žádná z nich není na severu kraje

„Nyní bude následovat prozkoumání proveditelnosti uvedených záměrů, které musí probíhat transparentně a zejména se zajištěním dostatečné informovanosti zaměstnanců dotčených nemocnic. Jde nám o zajištění plnohodnotné akutní péče pro obyvatele i v částech kraje mimo brněnskou aglomeraci, kde působí fakultní nemocnice, a tedy minimálně zachování její stávající úrovně. To pro nás bude v těchto jednáních nepřekročitelnou hranicí,“ dodal náměstek hejtmana Jiří Nantl (ODS).

S názorem krajských radní souhlasí i vedení nemocnice Boskovice i FNUSA

„Naším cílem je zejména stabilizace Nemocnice Ivančice, chceme nabídnout obyvatelům regionu širší spektrum ambulantní péče a zázemí silné nemocnice. Pro naši nemocnici to bude příležitost k rozšíření odborností, například gynekologie, porodnictví nebo LDN,“ zdůraznil ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Vlastimil Vajdák.

„Za město Boskovice je celá záležitost převodu nemocnice před začátkem jakéhokoli jednání a v této chvíli není nic dohodnuto ani rozhodnuto. Prioritou je, aby zůstala pro občany Boskovic a celé spádové oblasti zachována kvalita a rozsah zdravotní péče ve stávajícím rozsahu, ambicí potom je tyto služby rozšiřovat. V neposlední řadě je pro nás zásadní, aby byly zachovány dobré pracovní podmínky pro zaměstnance nemocnice na všech pozicích a úrovních,“ doplnila starostka Boskovic Jana Syrovátková (Změna 22).

Nemocnice Boskovice, funguje pro spádovou oblast okresu Blansko, tedy zhruba pro 110.000 obyvatel. Lékaři v ní ročně provedou zhruba 320.000 ošetření. Jihomoravský kraj zřizuje devět nemocnic. Jsou ve Znojmě, Kyjově, Hodoníně, Břeclavi, Vyškově, Hustopečích, Ivančicích, Letovicích a Tišnově.