Kraj postaví za 150 milionů novou dětskou léčebnu se speleoterapií

Budova vyroste v Ostrově u Macochy a využívat ji budou děti s dýchacími potížemi.

  • Foto

    detskelecebny.cz

V místě nově plánované výstavby již funguje léčebna desítky let, už je ale zastaralá a nevyhovuje. Vedení kraje se proto přiklonilo k nové výstavbě. Teď radní tento záměr představili, má být řešen metodou Design & Build. „Jde o postup při realizaci projektu, kdy zhotovitel stavby je zároveň odpovědný i za projekční přípravu díla. Tento postup umožňuje ponechat zhotoviteli stavby prostor pro uplatnění inovativních řešení. V tomto případě bude zhotovitel stavby odpovědný za zpracování jak architektonické studie, tak všech potřebných stupňů projektové dokumentace i za vlastní realizaci stavby,“ uvedl radní Milan Vojta.

„Celková kapacita léčebny je plánována na cca 78 lůžek pro děti ve věku 4-18 let a případně jejich doprovod. Nová léčebna dále bude poskytovat zázemí zhruba 30 zaměstnancům. V novém pavilonu dětské léčebny se speleoterapií bude umístěn vnitřní rehabilitační bazén s mořskou vodou o rozměrech 5 x 8 metrů – v současné době děti dojíždějí do bazénu do Blanska a tento stav je nevyhovující,“ uvedla náměstkyně hejtmana Taťána Malá.

Ta dále doplnila, že v ubytovací části léčebny budou třílůžkové pokoje s vlastním hygienickým zázemím. Součástí léčebny budou také prostory rehabilitace, tělocvičny, sauny, stravovacího provozu o kapacitě cca 100 obědů, 80 svačin, snídaní a večeří denně.

V léčebně budou také prostory pro tři třídy základní školy včetně zázemí pro učitele, které bude na základě smlouvy o výpůjčce využívat Základní škola při dětské léčebně Ostrov u Macochy.