fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Kraj schválil záměr finanční podpory návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova s podmínkou

Zastupitelstvo Jihomoravského kraje na svém zasedání schválilo záměr pomoci Moravskému Krumlovu při spolufinancování úprav zámku za účelem umístění Slovanské epopeje. Podmínkou je dohoda města s Prahou o zapůjčení na déle než 5 let.
epopej-interier-0005

Foto:

BVV

„Zastupitelstvo se dnes jednoznačně shodlo na tom, že je potřeba snahu Moravského Krumlova v této věci podpořit. Je ale zároveň samozřejmé, že vyžadujeme jisté garance. Budeme chtít, aby si Moravský Krumlov vyjednal s Prahou dobu, po kterou by Slovanská epopej byla zapůjčena,“ potvrdil postoj vedení kraje hejtman Bohumil Šimek. „Chceme mít jistotu, že Slovanská epopej zůstane na Moravě nejlépe pět a více let, aby finanční injekce pro Moravský Krumlova byla nějakým způsobem zúročena,“konstatoval hejtman. „Návrh na finanční podporu ze strany kraje je v tuto chvíli deset milionů korun, celá věc je ovšem zatím v jednání. Tato výše podpory je z mého pohledu reálná, asi by se musela čerpat z rozpočtových rezerv, protože rozpočet na letošní rok je v tuto chvíli již schválen. Tento návrat Slovanské epopeje do Moravského Krumlova by výrazně pomohl nejen regionu Moravskokrumlovska, ale i samotné Epopeji. Ta by tak po mnoha letech byla opět k vidění jak pro obyvatele jižní Moravy, tak celé České republiky i zahraniční návštěvníky. Jako hejtman udělám maximum pro to, aby se Slovanská epopej vrátila a zůstala zde co nejdéle,“ dodal hejtman Šimek.  

„S hlavním městem Prahou jednáme o pětileté zápůjčce s pětiletou opcí. S Ministerstvem kultury také vyjednáváme o podpisu memoranda a hledáme zákonné postupy, aby mohlo ministerstvo vystavení Slovanské epopeje v Moravském Krumlově také podpořit. Když dnes Jihomoravský kraj garantoval, že chce náš záměr podpořit, je teď na nás, abychom předložili řádné podmínky této smlouvy a dohody, což je naprosto logické. V této chvíli je vstřícnost všech institucí velmi velká a já jsem za ni vděčný a jsem moc rád,“ uvedl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT