Jihomoravský kraj staví v Brně v Pionýrské ulici za 320 milionů korun přírodovědné gymnázium s chemickým zaměřením pro 700 studentů. První tři třídy pro 90 studentů by se měly otevřít příští rok v září. Do čtyř let od zahájení by pak mělo být ve čtyřech ročnících po pěti třídách. Při plné kapacitě by ve škole mělo být 80 zaměstnanců, z toho většina pedagogů. Kraj chce gymnáziem zvýšit kapacitu škol s ohledem na nárůst počtu studentů kvůli demografické křivce. Poptávka je právě po gymnáziích.

Gymnázium vznikne v budově v Pionýrské ulici, kterou čeká rekonstrukce a nástavba. Nyní stavbaři boří některé příčky a řeší se trasy inženýrských sítí. Gymnázium bude součástí Střední průmyslové školy chemické ve Vranovské ulici, kam chodí 500 žáků.

„Už nyní se nám na gymnázium hlásí velké množství zájemců z řad pedagogů. Vychovávat chemiky nám pomohou jako externisté – odborníci z brněnských univerzit, ale také z praxe například firmy Synthon, Oncomed, Labtech. Dále i výzkumné ústavy, například Zemědělský výzkum v Troubsku nebo samozřejmě také ústavy Akademie věd České republiky,“ uvedl ředitel škol Vilém Koutník. Z univerzit se zapojí Masarykova univerzita, Vysoké učení technické nebo Mendelova univerzita.

Nové gymnázium vznikne podle kraje v Brně po třiceti letech

“ V našem regionu je velká poptávka po středoškolských a vysokoškolských absolventech. Chemie je požadována i v oboru stavebnictví, strojírenství, textilním průmyslu, v zemědělství či hygieně nebo potravinářství a mnoha dalších,“ uvedl  hejtmanův náměstek Jiří Nantl (ODS).

Pracuje se také na školním vzdělávacím programu gymnázia, na kterém spolupracují učitelé z chemické průmyslové školy s univerzitami a odborníky z praxe. Školní vzdělávací program by měl být hotový do konce června, aby už v září mohly základní školy dostat informační materiály o náplni výuky na gymnáziu.

Jihomoravský kraj zřizuje ve školství bezmála 200 příspěvkových organizací. Z toho je zhruba 80 středních škol a gymnázií, čtyři desítky jsou základní umělecké školy. Dále zřizuje speciální školy, domovy dětí a mládeže nebo pedagogicko-psychologické poradny a dětské domovy.