Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) zajišťuje v nadcházejícím zimním období komplexní zimní údržbu na silnicích II. a III. třídy v celkové délce téměř 4 tisíc kilometrů. Silničáři mají k dispozici zásobníky pro skladování rozmrazovacích kapalin na celkových 441 000 litrů a dále pak cca 25 000 tun inertních materiálů, které jsou dle spotřeby a zkušeností rozděleny po oblastech, v rámci celého kraje. Informovali dnes silničáři v tiskové zprávě. 

Kromě krajských silnic má i letos SÚS JMK v údržbě státní silnice I. třídy na území Jihomoravského kraje, mimo těch v Brně, a to v celkové pasportní délce cca 392 km. Krajští silničáři nezajišťují údržbu silnice I/52 v úseku D1 – sjezd Rajhrad a dálnice D 52, tyto obsluhuje Ředitelství silnic a dálnic v rámci jejich střediska v Chrlicích.

„Silniční síť v Jihomoravském kraji je po dobu zimního období rozdělena do tzv. „pracovních okruhů“, kterých je celkem 102 s průměrnou délkou cca 40 km s vazbou na stanovené časové lhůty, kapacitní výkony používaných mechanismů a klimatické podmínky. Tyto pracovní okruhy nezahrnují zimní údržbu cca 56 km silnic I. třídy a cca 121 km silnic II. a III. třídy ve městě Brně, jmenované jsou v plné obslužnosti Brněnských komunikací,“ uvedl provozní náměstek ředitele SÚS JMK Milan Macháček s tím, že jsou jasně definované časové lhůty pro zmírňování závad ve sjízdnosti.

Z praktického hlediska to pak znamená, že na dálnicích a rychlostních silnicích bude sjízdnost zajištěna do 2 hodin, na silnicích zařazených do I. pořadí do 3 hodin, II. pořadí do 6 hodin a III. pořadí do 12 hodin. Z organizačního hlediska zajišťuje SÚS JMK zimní údržbu v řadě okruhů ve vlastní režii, na některých pak fungují externí společnosti.

„I v letošním roce máme několik silničních úseků, kde zimní údržba probíhat nebude. Jedná se o takové, na nichž není provozována osobní linková doprava, a dlouhodobě mají malý dopravní význam. Celkově se jedná cca o 104 km,“ doplnil náměstek Macháček.

Zimní údržbu zajišťují speciální autosypače. Při sněžení jsou používány další smluvně zajištěné mechanismy – traktory s radlicemi, kterých je k dispozici cca 200, dále nakladače a nákladní automobily se šípovými pluhy, kterých je k dispozici celkem 11

„Údržbové vozy dnes vyjely poprvé. Ošetřili jsme silnice v okolí Boskovic, Letovic, Kuřimi a Tišnova.  Na zmiňovaných komunikacích byla mrznoucí mlha,“ popsal temní cestmistr.

„Pro odstraňování větších sněhových vrstev má Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje celkem 9 sněhových fréz. Dále je vybavena 2 speciálními ledořezy, které jsou umístěny na cestmistrovstvích v Boskovicích a ve Vyškově a jsou určeny k odstraňování ujetých vrstev sněhu, především se jedná o vyjeté koleje na inertně udržovaných úsecích silnic,“ popsal ředitel SÚS JMK Jindřich Hochman, který dále dodal, že společně se zahájením zimního období je také zajištěn provoz meteostanic.