Druhé únorové pondělí patří každoročně Mezinárodnímu dni epilepsie. Letos tedy připadl na dnešek. Zdravotníci z neurologické kliniky nemocnice u svaté Anny v Brně se proto přidali k mezinárodní osvětové výzvě 50 milionů kroků proti stigmatu. Ta chce nejen zvýšit povědomí o nemoci, ale přesně vytyčeným počtem kroků upozornit také na její rozšířenost. Právě padesáti milionů lidí se totiž epilepsie týká, sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Epileptikem může být každý 10. člověk

Každý desátý člověk, kterého potkáte na ulici, může podle něj trpět epilepsií. „Vnímání tohoto onemocnění je přesto u široké veřejnosti stále často zkreslené. To může vést jak ke zbytečnému strachu a předsudkům okolí, tak k přehlížení příznaků a pozdnímu vyhledání lékařské pomoci ze strany nemocných,“ uvedl Erlebach. Při správné a včasné léčbě přitom může až 70 procent pacientů s epilepsií dosáhnout stavu, kdy přestanou trpět záchvaty.

Přes sto kroků za každého pacienta

A právě se zbytečnou stigmatizací nemoci chce pomoci i krokovací kampaň, za kterou stojí Mezinárodní úřad pro epilepsii (IBE). Zdravotníci I. neurologické kliniky svatoanenské nemocnice do této výzvy od minulé středy přispěli 245 381 kroky. „Je to více než sto kroků za každého pacienta s epilepsií, kterému byla v uplynulém roce na naší klinice poskytnuta specializovaná ambulantní nebo lůžková péče,“ upřesnila koordinátorka iniciativy Barbora Čellár Nitschová.

Dokáží pomoct pacientům s komplikovanými formami epilepsie

Zapojení do výzvy je příznačné, protože právě neurologická klinika je koordinátorem Centra pro epilepsie Brno. Jedná se o specializované pracoviště, které se zapojilo do evropské sítě EpiCare. A díky spolupráci odborníků z Evropy dokáže nabídnout pomoc i pacientům, kteří mají odolnost vůči léčbě medikamenty či jinak komplikovanou formou epilepsie.

Třetině epileptiků nezabírají léky

„Nemocných, u kterých běžná medikace nezabírá, je necelá třetina. Naději na ústup záchvatů pro ně představuje chirurgické řešení. Lékaři dokážou díky pečlivému monitoringu pacientovy mozkové aktivity přesně identifikovat ložisko způsobující epileptické epizody a následně jej odstranit,“ upřesnil mluvčí.

Vytváří kontaktní platformu pro nemocné

Kromě poskytování špičkové léčebně preventivní péče vytváří pracovníci centra také důležitou kontaktní platformu, kde mohou pacienti sdílet své zkušenosti a najít potřebnou psychosociální pomoc. Více informací o probíhajících akcích zájemci najdou na Facebooku Centra pro epilepsie Brno.