„Kruh se uzavírá. Získali jsme titul Vinařství roku. V létě jsme vyhráli soutěž Král vín s nejlepší kolekcí vín a teď nás ohodnotili samotní návštěvníci a turisté, kteří si k nám našli cestu,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN majitel vinařství a filmový producent Tomáš Vican.

Ten si dalšího prestižního ocenění velmi váží. „Naše vinařství stojí na samotě, a přitom kousek od Mikulova, uprostřed Pálavy, obklopeno vlastními vinicemi. Lokace je sama o sobě natolik skvělá, že my už to můžeme svou činností jenom kazit,“ podotkl s nadsázkou Vican. Vyhlášené je párování zdejších výborných vín s domácími sýry, které denně vyrábí jeho dcera Tereza. Lákadlem je farmářský dvůr vinařství, kudy vede cyklostezka z Mikulova do Lednice
a na němž zastavující cyklisty vítá volně si vykračující osel Romeo s lamou Leonardo. „Věřím, že lidé oceňují přátelskou atmosféru a spoustu zákoutí pro rodiny. Letos jsme vybudovali dvě nová posezení, jedno s vyhlídkou do vinohradů, přímo u bylinkové zahrádky sloužící k výrobě sýrů. Leckdo může mít náš dvůr a přilehlé vinohrady spojené se scénami z 3Bobulí, které se tu točily,“ dodává Tomáš Vican.

Jeho rodinné vinařství bylo založeno teprve v roce 2015, ale na vinařské scéně i mezi milovníky vína si již vydobylo svoji pozici. Obhospodařuje 33 hektarů vinic na Pálavě a jeho vlajkovou lodí je ryzlink vlašský. Vyrábí také oranžové přírodní víno 8 000 let starou gruzínskou metodou, kdy jiskřivý mok nechává zrát přirozenou cestou bez přidání cukru v hliněných kvevri nádobách. 

Tomáš Vican, který sám sebe označuje za rolníka, je i filmovým producentem. Produkoval sérii komedií Bobule, snímek Bajkeři a televizní seriál Vinaři. A podílel se i na produkci filmového dramatu Lidice. Díky jeho dlouholetému přátelství s Karlem Rodenem vznikla také unikátní edice vín, která nese hercovo jméno.

Snahou Rodinného vinařství Vican je vyrábět vína odrážející terroir Pálavy, proto si za svoji vlajkovou odrůdu vybralo Ryzlink vlašský, který nabízí hned v několika zajímavých podobách, včetně výběru z cibéb či sektu Nature Brut.