Květnová výroba elektřiny z fotovoltaiky byla v květnu v Česku o 14 procent vyšší v porovnání s průměrem v letech 2016 až 2021 a dokázala pokrýt celkovou spotřebu z více než šesti procent. Od začátku roku je výroba na průměrných hodnotách, vyplývá z informací společnosti Amper Meteo, která zveřejnila graf letošní výroby na twitteru. Analytik společnosti Kamil Rajdl řekl, že vyšší květnová výroba je daná počasím, tedy délkou slunečního svitu.

O měsíc dříve, v dubnu, se naopak vyrobilo o 17 procent méně elektřiny proti průměru. „To lze opět přičíst na vrub počasí. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu byla v dubnu délka slunečního svitu pouze na 65 procentech průměru za roky 1991 až 2020,“ uvedl Rajdl.

Informace společnosti Amper Metero vycházejí z dat, která poskytuje firma ČEPS

Květnové hodnoty zatím nezohledňují nárůst instalovaného výkonu proti předchozím letům. Od června společnost ČEPS při výpočtech již vychází z toho, že se celkový instalovaný výkon solárních elektráren na území ČR zvýšil o 560 MW na současných 2820 MW, což reflektuje solární boom. Ten vypukl loni z velké části v souvislosti s rostoucími cenami elektřiny, ale řada firem a institucí plánovala instalaci fotovoltaických panelů ještě dříve.

V trendu je rozvoj střešních fotovoltaik a také konec některých fixovaných smluv

Zatímco se v květnu vyrobilo nadprůměrné množství elektřiny ze slunce, celková spotřeba byla v porovnání s uplynulými roky nižší o devět procent, a úspora tak byla nejvyšší ve srovnání s ostatními měsíci od začátku roku 2022. Důvodem je podle Rajdla rozvoj střešních fotovoltaik a také konec některých fixovaných smluv.

V absolutních číslech se letos v dubnu vyrobilo zhruba 210 GWh elektřiny, v květnu téměř 320 GWh. Nejvíce elektřiny se vyrobí obvykle v červnu s ohledem na to, že v tomto měsíci jsou dny a délka slunečního svitu nejdelší. Z alternativních zdrojů se loni v Česku vyrobilo meziročně o 1,9 procenta elektřiny více, pokryla spotřebu ze sedmi procent. Polovinu alternativních zdrojů tvořila fotovoltaika, dále 37 procent vodní elektrárny a 13 procent větrné elektrárny.