Brněnská organizace hnutí ANO dnes pozdě odpoledne doporučila, aby hnutí vyloučilo brněnského radního Jiřího Švachulu a místostarostu Brna-Ivanovic Petra Liškutina, který také pracuje jako vedoucí odboru investic Brna-středu. Před novináře s tímto předstoupil exprimátor Petr Vokřál.

Policie v případu obvinila devět lidí, čtyři jsou na svobodě. Hnutí také vyzve oba politiky, aby složili mandáty zastupitelů. Podle Vokřála kauza poškozuje hnutí ANO, které označil za protikorupční.

O vyloučení z hnutí rozhoduje předsednictvo, které chce stanoviska příslušné místní nebo oblastní organizace. Rozhodnutí předsednictva je účinné dnem přijetí. Podle krajské předsedkyně ANO Taťány Malé by předsednictvo mohlo o vyloučení rozhodnout tento čtvrtek. Brněnské ANO už v minulosti vyloučilo ze svých řad tehdy radního Brna Tomáše Kratochvíla, který se u soudu zpovídal z krácení daní u své nábytkářské firmy.

Brněnská organizace ANO doporučila vyloučení Švachuly a Liškutina krajské organizaci, která to potvrdila a návrh přednese celostátnímu předsednictvu. "Zároveň jsme je vyzvali, aby složili mandát. Musí to ale udělat oni sami," uvedl Vokřál. Podle něj hnutí ctí presumpci neviny, a očistí-li oba své jméno, není vyloučen opětovný vstup do hnutí ANO.

"Nyní to ale hnutí ANO poškozuje, a proto jsme se rozhodli, jak jsme se rozhodli," dodal Vokřál. Ve funkci skončil také brněnský předseda ANO Pavel Dvořák. "Rezignoval z osobních důvodů, je ve složité rodinné situaci. Situaci kolem něj a mediální tlak vyhodnotil tak, že v pozici skončí. Pověřená vedením organizace bude místopředsedkyně Karin Karasová," uvedla Taťána Malá.

Podle jistých zdrojů je v policejním hledáčku i Dvořák, údajně u něj proběhla domovní prohlídka, byl blízkým Švachulovým spolupracovníkem, oba jsou zastupitelé v Brně-středu. Navíc podle některých médií byl Dvořák v kontaktu s orgány činnými v trestním řízení a poskytl jim součinnost.