Lékaři z brněnské Úrazové nemocnice odletěli na záchrannou misi do zemí Blízkého východu, ty bojují s ničivým zemětřesením. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí nemocnice Andrea Šromová.

Dva lékaři z trauma teamu brněnské Úrazové nemocnice v noci odletěli na záchrannou misi do zemí Blízkého východu. Turecko a Sýrii v pondělí nad ránem zasáhlo zemětřesení o síle 7,8 stupně. Dosud přišlo o život nejméně 1200 lidí, další tisíce jsou zraněny.

„Brněnští lékaři letí na pomoc v rámci spolupráce se Záchranným hasičským sborem ČR. Z Česka je na místo vypraveno 68 hasičů. Právě s nimi jedou i traumatologové z Brna,“ popsala Šromová.

S pondělním ránem Turecko a Sýrii zasáhlo největší zemětřesení od roku 1939, které si doposud vyžádalo stovky životů, další lidé se hledají nebo jsou zraněni. Do zemí míří pomoc i ze zahraničí. Z Česka do zasažených oblastí dorazí na pomoc i dva lékaři z trauma teamu Úrazové nemocnice v Brně. Ti doplní tým příslušníků hasičského sboru Prahy a Moravskoslezského kraje.

„Posíláme na pomoc do zasažených oblastí dva lékaře z trauma teamu brněnské Úrazové nemocnice. Spolupráce naší nemocnice a hasičů probíhá již několik let. V roce 2005 se náš trauma team s logistickou podporou hasičů účastnil humanitární mise po zemětřesení v Pákistánu. Spolupráce se postupně prohlubovala, dnes jsou naši lékaři klíčovou součástí týmu pro vyproštění a záchranu postižených při katastrofě. Lékaři z trauma teamu mají potřebné zkušenosti a znalosti a jsem hrdý, že mohou vyrazit pomoci do postižených zemí Blízkého východu, které zasáhlo ničivé zemětřesení,“ doplnil vedoucí lékař trauma teamu Radek Veselý.

Trauma team vznikl v ÚN v roce 1987 a od té doby se účastnil několika misí, například v Nikaragui (1987), Arménii (1989) a Íránu (1990). Lékaři z trauma teamu ÚN Brno pomáhali v rámci USAR týmu také například v roce 2020 v libanonském přístavu v Bejrútu, kde došlo k explozi dusičnanu amonného. Záchranná mise trvala týden.