Zhoršení koncentrace, paměti, řečových schopností nebo prostorové orientace. Možné příznaky počínající Alzheimerovy choroby nebo obecně kognitivních problémů může odhalit jednoduchý test, který provádí farmaceuti Nemocniční lékárny Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Pro všechny jde o bezplatný test. Proces je velmi jednoduchý. Konzultace sestává ze dvou testů, zaměřených na podchycení prvotních náznaků poruch krátkodobé paměti. „Testy paměti byly vytvořeny speciálně pro použití v lékárnách ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví a jejich výsledky je lékárník schopen interpretovat ihned po vyplnění,“ uvedla garantka projektu Veronika Čillíková.

Screening v nemocnici za poslední rok absolvovalo více než čtyřicet zájemců

„Osm pacientů se pohybovalo pod skóre, které testy označují za normu, proto jsem pro ně, také vzhledem k jejich anamnéze, vypracovala doporučení pro praktického lékaře s cílem důkladného vyšetření,“ dodala Čilíková s tím, že v případě, kdy jsou pacienti již v péči neurologa, je cesta k vyšetření pomocí specifických testů a CT kratší a jednodušší.

Konzultace probíhají každý čtvrtek v Konzultačním centru lékárny při východu na ulici Hybešova

Zájemci se na ně mohou objednávat buď osobně nebo telefonicky na čísle 543 182 164, případně písemnou formou na email veronika.cillikova@fnusa.cz. Celá konzultace zabere přibližně půl hodiny. Klient by si neměl zapomenout brýle na čtení, případně naslouchátko, pokud jej používá.