Letošní letní sezona na brněnském letišti by měla být minimálně stejně úspěšná jako loni. Vedoucí úseku Přepravní provoz Radek Lang očekává, že by odbavením mohlo projít o deset až 14 procent lidí více, řekl dnes na tiskové konferenci. Přibydou čtyři charterové destinace, bude jich tak 31.

Loňský rok byl v Brně na letišti rekordní, odbavilo 686.867 cestujících, v letní sezoně od června do září to bylo zhruba 550.000 lidí. „Bude se létat do dvou nových destinací v Turecku, do egyptského letoviska Marsa Matrouh a do Comisa na Sicílii,“ řekl Lang.

Letiště se přes zimu přichystalo a ještě stále chystá na to, aby zvládlo větší nápor letadel i aut, kterými turisté přijedou

„Zvýšili jsme kapacitu pro odbavení letadel na ploše. Dosud na ní mohlo být nejvýše pět letadel a od 1. června to bude sedm,“ řekl Lang. Na volné ploše vedle parkovišť nyní pracují dělníci, aby mělo parkoviště pro letní sezonu ještě vyšší kapacitu, celkem to bude 3000 míst. Brněnské letiště funguje výlučně sezonně, protože zatímco přes zimu létá jediná pravidelná linka do Londýna a v letním letovém řádu ještě do Bergama, díky charterovým letům je v letní sezoně letiště denně plné.

Výrazně k tomu přispívá aktivita cestovní kanceláře Čedok, která se po odeznění covidové pandemie rozhodla létat více z regionálních letišť, a zatím se jí sázka na tuto strategii vyplácí. „Zatímco v roce 2022 jsme z Brna vypravili na dovolenou 60.000 klientů, loni to byl dvojnásobek a letos očekáváme 160.000 klientů,“ řekl produktový ředitel Miroslav Kubáč.

Nejžádanější destinací z Brna je podle něj turecká Antalya. Z Brna se létá v létě do Středomoří a na Kanárské ostrovy či Madeiru

Čedok operuje na všech českých regionálních letištích včetně nejmladšího letiště v Českých Budějovicích. „Není to tak, že by nám kvůli tomu ubývalo klientů v Praze. I na tomto letišti rosteme,“ řekl Kubáč. Zároveň se loni Čedok rozhodl v Brně a také v Ostravě pro zimní odlety do Thajska.

„Letos byly zájezdy z Brna vytížené na 97,5 procenta, přičemž letadlo má kapacitu 355 míst. Pro další zimní sezonu rozšíříme zimní odlety z Brna i z Ostravy ještě na Mauricius,“ uvedl Kubáč. Taktéž se bude v zimě létat i z Českých Budějovic do Hurghady. „Loňský rok byl pro Čedok dosud nejúspěšnější a prodeje zájezdů zatím napovídají, že rostoucí trend bude pokračovat,“ řekl Kubáč.