Letiště Brno letos odbavilo za prvních deset měsíců přes 664.000 cestujících. Dosud nejvíce jich bylo za celý rok 2011, a to 558.000. Ještě před koncem roku je tak zřejmé, že letošní rok je pro brněnské letiště rekordní díky výrazně vyššímu zájmu o sezonní charterové lety do dovolenkových destinací. Proti loňsku letělo od června do září o 47 procent více lidí, proti roku 2019 o 34 procent. Nejvíce lidí letělo na charterových letech do letovisek Antalya a Burgas, uvedl v tiskové zprávě vedoucí úseku Přepravní provoz Radek Lang.

Letní sezóna je pro letiště klíčová

Letní sezona je pro Brno klíčová, protože pravidelně už se z Brna několik let létá celoročně pouze do Londýna, v letním letovém řádu figurovalo letos ještě italské Bergamo. „Těší nás, že se na tuřanské letiště vrátil předcovidový ruch a cestující si mohli vybrat z desítek různých destinací. Rekordy padaly v červenci i v srpnu, kdy bylo v obou měsících odbaveno zhruba 160 tisíc cestujících. Nicméně velmi slušný zájem zaznamenáváme i v závěru sezony. V září jsme odbavili přes 113.000 cestujících,“ uvedl Lang.

Do konce listopadu se bude ještě létat do Egypta

Většina sezonních letů skončila provoz v září, ale například až do konce listopadu se bude ještě létat do egyptských letovisek Hurghada a Marsa Alam. Na jediné pravidelné londýnské lince bylo za deset měsíců odbaveno 95 tisíc cestujících.

Z Brna se létá do téměř tří desítek destinací

„Z dostupných informací víme, že by se nabídka letů z brněnského letiště mohla příští léto velmi podobat té letošní, kdy se létalo do 29 destinací. Příští rok tedy vyhlížíme s optimistickým očekáváním a věříme, že chuť využít k cestování leteckou dopravu z Brna se nebude ani v budoucnu nijak odchylovat od současného pozitivního trendu,“ uvedl Lang.

Rostla i nákladní doprava

Brněnské letiště je v Česku po Praze druhé nejvytíženější a mezi regionálními letišti tedy nejvyužívanější. Kromě silného charterového sezonního provozu rostla v minulých letech také nákladní doprava, a to i díky rychlé a rozsáhlé výstavbě logistické zóny.