Každý den až do 1. září bude letos promítat letní kino na nádvoří radnice Brno-střed. Promítání zahájí 9. července. V červenci se promítá od 21.30 hodin a v srpnu, kdy se stmívá dříve, už ve 21.00 hodin. Letní kino zahájí provoz v neděli 9. července filmovým zpracováním muzikálu Balada pro banditu, ve kterém září herci Divadla Husa na provázku v čele s Miroslavem Donutilem, Ivou Bittovou a Boleslavem Polívkou. Na toto představení je už tradičně vstup zdarma. Zpravodajskému portálu BRŇAN to sdělila mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Na programu budou i letos dramaturgické cykly

Dramaturgii letního kina má na starosti spolek Noční motýl, a i letos jsou součástí programu stálé dramaturgické cykly. „Každé pondělí je připraven výběr těch nejzajímavějších českých i zahraničních dokumentárních filmů, jako například film Kuciak: Vražda novináře nebo ukrajinsko-lotyšsko-český dokument Východní fronta či dokument Šťastně až na věky o současných podobách lásky a intimity. Stálicí v programu jsou německojazyčné filmy, které promítáme v rámci cyklu Das Sommerkino a na něž se diváci mohou těšit vždy ve čtvrtek. Setkají se se zajímavým výběrem německých, rakouských a švýcarských filmových novinek, které zahrnují široké spektrum žánrů od komedie, přes vztahová dramata až ke sci-fi,“ upřesnila za spolek Noční motýl Monika Šimková.

Oblibě se těší i skandinávské filmy

Stálé divácké oblibě se těší skandinávské filmy a dramaturgie letního kina tomuto zájmu o severskou kinematografii vychází vstříc. Vždy v úterý se tak diváci na nádvoří radnice Brno-střed setkají se skandinávským filmem. Na programu jsou novinky jako je norsko-švédské komediální drama Je mi ze sebe špatně, nebo islandsko-dánské drama Krásné bytosti, stejně jako klasika od dánského režiséra Larse von Triera z roku 1996 Prolomit vlny.

Promítnou i dokumenty

Novinkou je spolupráce s projektem Meeting Brno, díky níž se na plátno letního kina dostanou hrané i dokumentární filmy věnující se závažným společenským a sociálním tématům, jako je dokument slovenské režisérky Zuzany Piussi Očista, který sleduje snahu o reformu slovenské justice nebo dokument More Miko režiséra Robina Kvapila, který mapuje snahu českého řidiče kamionu Jaroslava Mika o záchranu dětí z řeckých uprchlických táborů.

Spolupráce s mladými divadelníky

„Novinkou je také spolupráce s Divadelní fakultou JAMU. Ve středu 30. srpna se bude konat JAMU Movie Night, kde se představí filmové a audiovizuální práce studentů divadelní fakulty. Na programu budou dokumenty i hrané a experimentální filmy,“ doplnila Šimková.

Vstupné za stovku

Vstupné zůstává i pro letošek stejné, tedy 100 korun, na filmy z cyklu Das Sommerkino, který se koná s podporou Goethe Institutu, pouze 50 korun. K dispozici jsou cenově zvýhodněné přenosné permanentky na 6 či 10 vstupů. „Přijímáme platby v hotovosti, případně jsme na místě schopni akceptovat i on-line platbu z mobilu prostřednictvím QR kódu. Prodej vstupenek je vždy v den projekce na pokladně kina půl hodiny před začátkem promítání,“ upřesnila mluvčí radnice Kateřina Dobešová. Včas příchozí diváci mají k dispozici omezený počet lehátek, ostatní pak sklápěcí židle. Promítá se za každého počasí, v případě deště je část hlediště zastřešena. V areálu je v provozu stánek s občerstvením. Na nádvoří kina platí zákaz kouření. Vychovaní psi nejsou na obtíž.