Letní scénu na Biskupském dvoře v pátek ukončí Plastic People of the Universe

Koncertem "Plastiků" vyvrcholí celoletní cyklus akcí na letní scéně v Biskupském dvoře MZM, který zahrnoval mimo jiné sérii představení Městského divadla Brno, Divadla Bolka Polívky či 28. Mezinárodní kytarový festival Brno.

Rocková kapela, která patřila mezi hlavní protagonisty československého hnutí undergroundu v letech 1968 až 1988 a inspirovala vznik mnoha dalších kapel. To jsou The Plastic People of the Universe. Kdo jiný, než kultovní "Plastici", by měl koncertem v pátek 6. září v 19:00 v Biskupském dvoře nad Kapucínským náměstím odstartovat několikaměsíční připomínky třicet let od takzvané Sametové revoluce v listopadu 1989, které chystá Moravské zemské muzeum. Předkapelou budou brněnští Tibet.

Avantgardní skupina se v 70. a 80. letech ocitala v opozici proti komunistickému režimu a kvůli nekonformnímu vystupování často zažívala perzekuce i věznění. Současnými hlavními tvářemi jsou kapelník, klávesák a zpěvák Josef Janíček, saxofonista, klarinetista a zpěvák Vratislav Brabenec a bubeník Jaroslav Kvasnička. Sestavu doplňuje kytarista David Babka a baskytarista Johnny Judl jr.

Sérií tří výstav si Moravské zemské muzeum do června připomínalo 100 let od osamostatnění Česka a Slovenska od rakousko-uherského mocnářství. Nyní se zaměří na novodobější dějiny, třicet let demokracie a svobody. A to na úvod koncertem skupiny, které se totalitní komunistický režim natolik bál, že se ji mimo jiné pokusil karikovat v propagandistickém televizním seriálu Třicet případů majora Zemana, v díle s názvem Mimikry.