Jenom za uplynulý víkend a pondělí zaevidovali policisté na různých místech Hodonínska celkem 7 odcizených jízdních kol. Jeden případ řeší jako přestupek, škoda činila 4 tisíce korun. Zbývající krádeže jsou šetřeny pro podezření z trestného činu.

Zloděje neodradily ani zámky, jimiž se snažili majitelé kola zajistit. Kradlo se venku, ale také ze společných prostor bytových domů. Například v Kyjově během sobotního dne odcizil zloděj z činžovního domu kolo v hodnotě 25 tisíc korun. Obdobný případ, kdy se pachatel nebál vniknout do společných prostor, se stal i v Kyjově a Strážnici. Nicméně se zloději pohybovali také v terénu. Přivlastnili si například kolo uzamčené před budovou nádraží, u kavárny či obchodu. V Hodoníně dokonce zmizelo uzamčené elektrokolo za 12 tisíc korun.

Při sčítání vzniklých škod se celková suma vyšplhala na téměř 88 tisíc korun. Uvedenou problematikou se nyní zabývají policisté.

Odpovědět na otázku, jak se proti krádeži bránit, není jednoduché. Hlavní je nedat zlodějům šanci, případně riziko krádeže co nejvíce eliminovat. Použití vhodného zámku je téměř povinností. Čím je zámek kvalitnější, tím větší časový úsek k jeho překonání zloděj potřebuje, a vystavuje se tak riziku, že bude při krádeži přistižen. Na ulici by mělo být kolo připoutáno bezpečnostním zámkem k pevnému bodu. Pokud přes den jede spolu více cyklistů, je lepší, když si kola navzájem pohlídají. Cyklisté také často odmontovávají před odchodem z kola sedlo. Někdy i toto opatření zabrání před krádeží, při níž chce pachatel s odcizeným kolem z místa odjet. Poslední rada se vztahuje k přepravě kol. Uzamknout kola je rovněž nutné na nosičích umístěných na střeše automobilu či v jeho zadní části.