V pátek 5. června rozhodl výkonný výbor Českého hokeje o zavedení ochrany extraligových klubů, neboli takzvaného ekonomického modelu soutěže pro následující období. V sezoně 2020/2021 se z extraligy sestupovat nebude, postoupit do ní však může vítěz Chance ligy – pokud splní veškeré licenční podmínky. Další novinkou je, že play-off se zúčastní 12 týmů, přičemž 1. – 4. jde rovnou do čtvrtfinále a 5. – 12. odehraje předkolo. Jedním z jedenácti členů výkonného výboru, který tento návrh jednohlasně odsouhlasil, je Libor Zábranský. Jak hlavní kouč, generální manažer a majitel Komety toto rozhodnutí okomentoval? Přečtěte si exkluzivní rozhovor.
Než se dostaneme ke komentáři odhlasovaného modelu extraligy, slíbil jste jednu novinku ohledně permanentních vstupenek…
Ano, co se týče držitelů celosezonních permanentek z loňské sezony, kvůli vládním opatřením, koronavirové kauze a nedohranému play-off, přesouváme jejich zaplacená práva na následující sezonu 2020/2021. S ohledem na vývoj a fakt, že dosud nebylo jasno o systému soutěže, jsme se zatím nevyjadřovali. Teď je to definitivní. Přijde nám to fér. Zahájili jsme prodej, byla opět velká poptávka, naši fanoušci si permanentky pořizují standardně jako v minulých letech. Chtěl bych tímto všem poděkovat a zejména pak těm, kteří si loni zakoupili celosezonní variantu. Pokud si jejich majitelé tedy zakoupí permanentku i letos, přesuneme jim právo na zápasy play-off do nadcházející sezony. Ještě jednou děkuji, vážíme si i spousty emailů od fanoušků, kteří žádnou kompenzaci neočekávali se slovy, že rádi podpoří svůj oblíbený klub. Rozhodli jsme se o přesunutí a já věřím, že půjde o dlouhé play-off! O technických podrobnostech budeme fanoušky včas informovat.
V pátek 5. června výkonný výbor Českého hokeje, jehož jste jedním z jedenácti členů, definitivně odhlasoval formát soutěže pro nadcházející období. Jak byste rozhodnutí výboru okomentoval?
Na začátek je potřeba zdůraznit, že se stále nacházíme v době, která je totálně nejistá, a to se nebavím jen o sportu. Před minulou sezonou jsme na výkonném výboru, který rozhoduje o veškerém hokejovém dění v České republice, odhlasovali přímý postup a sestup. Podotýkám, že se jedná o výkonný výbor, který o všem rozhoduje, ne APK, ne Sparta, ne Kometa, ani žádný jiný klub. Tehdy nikdo nepřišel s tím, že by se měla soutěž zúžit na dvanáct týmů, nebo že by se měla hrát malá baráž a já si myslím, že ve finále, kdyby se uplynulá sezona dohrála klasicky včetně play-off, jednalo by se o historicky nesledovanější ročník extraligy.
Vy jste byl vždycky zastáncem přímého postupu a sestupu, je to tak?
Ano, ve svých názorech jsem konzistentní. Šestnáct let dělám manažera a říkám, že přímý postup a sestup je nejspravedlivější model. Ve všech sportech, nejen v hokeji – to říkám ze svých zkušeností. Vím, jaké úsilí a obrovské množství peněz, respektive přeplácení průměrných extraligových hráčů, které musíte do první ligy brát, abyste si zajistili široký kádr, to stojí. Jinak se ze spodku první ligy nahoru nedostanete, zatímco v extralize se na blížící se baráž můžou poslední týmy připravovat, vy si procházíte bojem, zraněními a vším okolo. Proto jsem vždycky tvrdil, že velká baráž je pro týmy z první ligy nespravedlivá. Vždycky si budu stát za přímým postupem, a proto jsem pro něj taky zvedl ruku. Vím, že někteří kolegové, majitelé nebo manažeři na mě byli naštvaní, ale je potřeba si uvědomit, že ve výkonném výboru nesedím jako Kometa, ale jako Libor Zábranský. Přijal jsem tuhle nabídku od Tomáše Krále a s tím si nesu i zodpovědnost.
Dílčí zodpovědnost za celý český hokej?
Ano, musíme si uvědomit, že nám tady vznikla obrovská ztráta. Josef Řezníček s Tondou Vansou ze svazu dělali mezi jednotlivými kluby průzkum a došli k závěru, že se vzhledem k neodehranému play-off a dalším okolnostem blížíme ke ztrátě půl miliardy. Nebylo by od nejvyšších lidí v českém hokeji naivní a nezodpovědné, aby se nehledalo řešení? Neměli bychom se postarat o to, aby ta ztráta nenarůstala dál? Všichni přece sdílíme zájem o to, aby bylo v hokeji co nejvíce peněz. A když jako manažer vidím takové ztráty a další možné hrozby, měl bych se postarat o to, aby byly co nejmenší ve svém klubu. A pokud mám zodpovědnost další, jakou je místo ve výkonném výboru ČSLH, pak svým názorem a hlasováním ovlivňujete dění i v první, druhé lize, ale i krajích, mládežnických soutěžích, reprezentaci a tak dále. Tady se nejedná pouze o extraligu.
Z těchto důvodů vám přijde logické přiklonit se k ekonomickému modelu, jak jej nazval Tomáš Král?
Tomáš Král poslal klubům jasný vzkaz, že pro něj, coby prezidenta svazu, je nejlepší volba přímý sestup a postup, ale že nabízí jinou variantu, kdy je zároveň potřeba reflektovat danou situaci. Proto nabídl takzvaný úsporný režim neboli nesestupový model, kdy se může do extraligy pouze postoupit – pokud se splní licenční podmínky související s vyhovujícím stadionem, zázemím a s ekonomikou klubu. Když se na tenhle návrh Tomáše Krále podívá někdo normální optikou, bez jakéhokoliv ovlivnění, tak mu přece musí dojít, že v dobré víře dělá to, co všichni ostatní například ve svých firmách. Ti šetří a dělají úsporné balíčky, jinými slovy se chystají na všechny rizika a hrozby, které ještě můžou přijít. Nic jiného v tom není a nebylo. Koneckonců si naopak myslím, že by bylo špatné, kdyby návrh pomoci a ochranné lhůty nepřišly.
Od začátku tedy byly ve hře pouze dva návrhy…
Ano, jiné téma na stole nebylo. Buď za A – přímý postup a sestup, takže bychom zůstali u stávajícího modelu, nebo za B – nabízím vám tuhle úspornou variantu. Otevřeně říkám, že pro mě byl šok, že se tři kluby, z toho dva žádající municipalitu o podporu, navrhnou tak brutální systém, kdy by dva týmy sestupovaly přímo. Co myslíte, že by se stalo? Roztočila by se velká platová spirála. Nikdo by přece nechtěl být mezi těma dvěma a jít přímo dolů. A myslím si, že by se kluby klidně i zadlužovaly, jen aby nepřišly o extraligu. Takže byl návrh A, nebo B, tři kluby přijdou s C a na zasedání APK, kde jsem nejel a za Kometu tam ani nikoho neposlal, vznikne ještě varianta D. Zde mě zarazily České Budějovice, které na každém aktivu první ligy tlačily na přímý sestup a postup. Ještě týden před zasedáním APK o tom rozešlou ostatním klubům dopis, a pak hlasují pro malou baráž. Vyplývá mi z toho jediné, buď nemáme všichni jasno, co chceme, a v případě, že chceme převzít řízení extraligy tento názor sjednotit, nebo tady někdo politikaří a hraje si svou hru. Tím se ale nikam nedostaneme.
Nejčastěji se teď hovoří o tom, co bude s týmy ze spodních pater tabulky. Že nebudou mít o co hrát…
To mě bytostně uráží, když tohle někdo tvrdí! Co je to za nesmysl? Kdyby to řekl nějaký manažer, trenér nebo hráč v Kometě, na minutu letí ven. Já skládám mančaft na titul. My chceme vyhrávat a jestli někdo řekne, že když prohraje, tak se nic nestane, tak se na mě nezlobte, ale radši ať to vůbec nedělá. To je jako kdyby šel boxer do ringu a řekl si, že se nic neděje, když mu soupeř přerazí nos a pošle ho k zemi. Tohle přece není možné. Podobná vyjádření akorát vnáší chaos mezi fanoušky a z mého pohledu evidentně poškozují extraligu. Navíc si vybavte, že jsme se do finále za Zdeňka Venery dostali z předkola a oba tituly jsme šli ze šestého, respektive pátého místa. V play-off se může stát všechno. Je to jiná soutěž.
Je takové přemýšlení typické pro českou povahu?
Neumím říct, jestli je to českou povahou. Naštěstí jsem obklopen lidmi, kteří nesnáší prohry. Vždy jsme skládali tým a hráče, kteří nesnáší porážky. Možná proto jsme za deset let udělali pět medailí a z toho dvakrát vyhráli titul. Umíte si představit, že by hráčům jako Martin Erat, Leoš Čermák, Martin Zaťovič nebo Tomáš Malec, Ondra Němec, Peter Mueller a dalším, bylo jedno, že prohráli zápas? Není. Štve je to. A já osobně prohry nenávidím, to už jsem říkal několikrát. Kdyby jeden z našich kluků řekl, že mu je jedno, že prohrál, že nebude o co hrát, ze soutěž se mu nelíbí v tomto formátu, tak to bude pro mě jako manažera osobní selhání, že jsem ho do Komety vůbec angažoval.
Hráči přece hrají o své smlouvy o svou další budoucnost…
Mají na hrudi nejen klubové logo, ale především nosí na zádech své jméno. Když ten dotyčný u nás nebo v jiném klubu bude zápasy flákat, tak to jméno, které má na zádech, každý agent, každý skaut, vyškrtne ze seznamu. A když někdo řekne, že naši mladí se musí naučit hrát pod tlakem, že když na ně nebude vystaven a prohra jim nebude vadit, tak ať to jde říct do NHL nebo na farmu. Ať se dotyčný jede podívat každý rok jako já do zámoří. Podívá se, jak se kluci v nesestupové juniorské soutěži dokážou u mantinelu málem přizabít. A jen pro to, aby to jejich jméno bylo nejlepší. A to je ten rozdíl mezi českou náturou. My řešíme, co bude dole, absolutně se nedíváme, co bude nahoře. Kometa taková nebude. Řekl jsem, že přivedu ještě TOP útočníka a pokud to bude v průběhu sezony možné a nebudou žádné problémy, budu chtít zase posílit. A samozřejmě chci hrát o titul, protože Brno je takové. Naši fanoušci chtějí vyhrávat. Ultras jsou nejtvrdší a nejhlasitější. Vím to, protože za ně pravidelně platím pokuty a držím hubu. Máme nejlepší publikum, nejvyšší sledovanost, a bylo by to urážkou těchto lidí, kdyby se Kometa měla zabývat tím, co se děje dole. To se týče Komety, ale z pozice člena výkonného výboru se musím dívat na hokej jako na celek.
Jak si vysvětlit, že ve Švýcarsku se kluby shodly už začátkem května a jdou cestou, kterou upřednostňuje od začátku i Tomáš Král?
Přišli s konceptem ochrany švýcarského hokeje, zavedli ekonomické balíčky. A podívejte se na nás, co jsme ukázali my? Co jsme dali najevo našim fanouškům a partnerům? Podle hlasování APK a dle některých mediálních výstupů to u nás oproti Švýcarsku vypadá, že tady koronavir není. Devět klubů, které hlasovaly pro malou baráž, tak asi mají hodně peněz a mají je jisté. To je zpráva, kterou si z toho odnáším – že je to u nás super, žádný vir a ekonomické dopady u nás nebudou a hokej je natolik silný, že jsou na tom naše kluby o poznání lépe než ve Švýcarsku a že Švýcaři jsou na tom v hokeji finančně hůře.
Zdá se vám tedy, že většina ignoruje možná rizika a hrozby?
Všichni se na ty dopady připravují a nikdo přesně nedokáže říct, co bude dál. Pokud budeme optimisté, proběhne následující sezona podle plánu, ale co když ne? Co by se stalo, kdybychom měli na Kometě například sedm pozitivních? Ať už to budou hráči, ledaři nebo kdokoliv jiný. Na čtrnáct dní půjde celý mančaft do karantény, nebudeme se moct připravovat a zápasy se odloží? Pak se zapojíme zpět do soutěže, a to stejné se pak stane třeba v Liberci? I kdyby šance na tenhle černý scénář byla jen v malých procentech, tak se na to prostě musíme připravit a přiznat si, že soutěž může mít dost rozháraný a tím pádem neregulérní průběh.
Nevyzpytatelné to může být i z hlediska příjmů ze vstupného, že?
Přijde mi, že si to některé kluby nechtějí uvědomit nebo úmyslně před volbami prezidenta svazu, které se konají 20. června, vytváří nějaký guláš, který ale do sportu vůbec nepatří. Mimochodem jediným kandidátem na prezidenta svazu je Tomáš Král a má moji plnou podporu i podporu Komety. Jednoduše se vám může v průběhu sezony stát, a v Kometě už nás to taky bohužel potkalo, že z jakéhokoliv důvodu dostanete oznámení o ukončení spolupráce s významným partnerem klubu. Musíte pak ořezávat marketing, propouštět zaměstnance, a k čemu vám pak je, že za sebou máte dvacet super sezon? Přijde koronavirus a jediné východisko pak může být, že za špičkovým hráčem přijdou Rusové a projeví zájem. Co pak uděláte? Prodáte ho, snížíte hospodářskou ztrátu a zachráníte klub. Ale nemáte hrozbu sestupu a máte možnost se z toho v nějaké časové ose dostat a nachystat se na další sezonu, byť v úsporném režimu.
Plzeň dostala od města dotaci tři milióny korun za nedohranou sezónu, jako kompenzační ztrátu za play-off. V médiích jsme se dočetli, že Škodovka má třetí nejmenší rozpočet v lize. Co na to říkáte?
Upřímně řečeno, je jenom dobře, že Martinu Strakovi město pomáhá a pomohlo. Myslím, že můžou potkat podobné problémy a žádosti o podporu municipalit všechny kluby. Koneckonců tuším i Liberec měl nějaké žádosti o podporu. Každý klub to má jinak. Nelze tedy absolutně porovnávat rozpočty klubů v extralize. Jsou tam tři roviny. Zaprvé náklady na A-tým, zadruhé náklady na rozvoj a výchovu mládeže a zatřetí samotné působení, respektive placení nájemného a v případě Komety i celého provozu DRFG areny. Jen pro zajímavost, provoz haly nás stojí 23 miliónů korun. A moc dobře víme, že v některých městech tuto finanční zátěž kluby v této výši nemají. Nestěžuju si, jen konstatuju.
Co říkáte na NHL, kde chtějí ligu dohrát, ale netuší, zda to zvládnou?
Vidíte sami, že i nejbohatší soutěž světa, je velmi opatrná. Samotní hráči trvají na tom, že pokud budou hrát, budou denně testovaní, čímž vzniknou obrovské finanční náklady v řádech miliónů dolarů. Chtěli by to dohrát, ale neví, jestli se jim to podaří. Netuší, kdy začnou novou sezonu, jestli v září začnou dohrávku sezony, nebo v prosinci začnou novou. No a my se na tom našem malém rybníčku chováme jako nejbohatší na světě a sami si házíme klacky pod nohy. A říkat, že hokej za těchto podmínek nebude nikoho bavit, to přece nemůže nikdo normální říct. Naopak, když mančaft hraje hrozný hokej, plácáte se dole a nedá se na to dívat, tak to logicky nikoho nebaví a klesá vám návštěvnost, sledovanost. To ovšem nemá co dočinění se systémem soutěže. Já jako majitel Komety, která je nejsledovanějším klubem v republice, nedokážu pochopit, že na takovém průšvihu, jako je koronavir, se nedokážeme jako celé hokejové hnutí semknout, abychom drželi pospolu a řekli si, že uděláme toto a toto.
Čerpáte informace i z fotbalového hnutí, kde první a druhá liga odstartovala?
Už dřív jsem zmiňoval, že jsem v úzkém kontaktu s šéfem LFA Dušanem Svobodou. Všechny materiály a nařízení jsem viděl a je šílené, jakým martyriem musí kluby procházet. Jaká opatření musí dodržovat na tréninku a co třeba v samotném zápase? To je také neuvěřitelné! A to hrají na otevřeném prostoru bez diváků. A teď si vezměte, že hokej je úplně někde jinde. Jsme v uzavřeném prostoru, kluci jsou na střídačkách blízko u sebe, a tyto záležitosti ostatní hokejové kluby asi nezajímají a vůbec je neřeší. Řeší malou baráž, velkou baráž nebo přímý sestup a postup. Měli bychom být solidární jeden ke druhému, a to bohužel nejsme. Tvrdě a otevřeně říkám, že se od teď budeme jako Kometa podle toho chovat. Budeme nekompromisní a budeme se starat jen sami o sebe. Vždy jsem se snažil chovat vstřícně s ohledem na BPA a i k ostatním klubům. Nedokážu si představit a možná se opakuju, že když představitelé Sparty tvrdí, že hokej nebude dole nikoho bavit, tak nevěřím tomu, že naši fanoušci a ultras dokáží tuto myšlenku přijmout. Fanoušci přeci chtějí vidět výhry svého týmu. Když se budeme pořád bavit o prohrách a jestli to někomu bude jedno, že prohrál… tak kde to jsme? Tím vůbec někoho nekritizuju, každý má právo na svůj názor a neostýchat se ho říct. Ale že by klub měl mluvit za diváky, za fanoušky?
Už dříve zmíněné Švýcarsko vypadá, že dokáže být jednotné a dohodnout se na strategii, jak liga bude vypadat. Zdá se vám, že českému hokeji právě tohle chybí?
Koronavirová krize a veškeré reakce poté asi ukázaly názorovou roztříštěnost extraligy, a také naznačily, že se každý stará sám o sebe. Názorová proměna probíhá zkrátka tak, jak se to komu hodí. Zmiňované Budějovice v první lize tvrdily, že jsou pro přímý postup a sestup. Nyní jedou na své první zasedání APK a říkají, že jsou pro malou baráž. Buď se zástupce Budějovic, který tam byl, nechal ovlivnit, nebo Budějovice nemají konzistentní názor. Dalším příkladem může být i to, že dva kluby podepsaly v roce 2018 samostatnou smlouvu s O2 TV. Tím se zřejmě rozbil nepsaný úzus solidarity mezi všemi kluby. My jsme podepsali smlouvu s BPA, ale každý klub samostatně. A teď po APK jeden z těch dvou klubů požaduje, abychom jednali kolektivně a marketingová práva prodávali společně. Tak tomu nerozumím, protože jakýsi úzus solidarity byl rozbitý v roce 2018. To všichni vědí. My jsme tedy jako Kometa podepsali s BPA smlouvu samostatně do roku 2023 a nevidím jediný důvod, proč bychom s tímto partnerem extraligy předjednané věci nedotáhli dál, třeba až do roku 2028.
Jaký názor máte na to, že by extraligu měla výhledově řídit APK?
Když už jsme u tohoto tématu, pět let prezident svazu Tomáš Král říká „Extraligo, převezměte si řízení. Máme ale jedinou podmínku, chceme znát formát soutěže, aby z toho nebyl paskvil.“ Teď je to na APK, jak rychle všechna jednání posuneme a je nutné najít naprostou shodu za jakých podmínek a v jakém formátu vlastně soutěž bude vypadat a pokud říkám shodu, tak se bohužel opět musím opakovat, že ta shoda musí být mezi APK a výkonným výborem ČSLH. Jiná varianta není.
Jak si myslíte, že rozhodnutí výkonného výboru ovlivní trh s hráči? Budou si kluby s nižším rozpočtem a horším postavením v tabulce raději tvořit rezervy a nasazovat mladé hráče, než aby investovaly do posil?
Rozdělil bych to do dvou rovin. Všichni manažeři se celoročně dívají na hráče a hledají typy, které jim chybí. Když 1. května začíná nová sezona, 95% mančaftu je prakticky hotových. Každý se pak snaží nechat si rezervu na to, kdyby do konce srpna někdo z TOP hvězd nedostal zahraniční angažmá. Všichni přece chceme vyhrávat a dělat to nejlepší. Junioři si místo musí zasloužit, stejně jako Martin Nečas nebo Standa Svozil. Kluby určitě budou chtít do konce ledna posílit před play-off co nejvíc. Hráči jsou pod smlouvami, pracují, tvrdě trénují a těší se na novou sezonu. Všichni v klubu se na ni těšíme a neexistuje, že by tady někdo něco neodmakal. Není možné, aby si kdokoliv z jiných klubů myslel, že teď něco vypustí a pak najednou rychle mužstvo poskládá na příští sezonu v září tak, aby nebyl patnáctý nebo nešel do baráže. Odhlasoval se kompromis a reakce na to, co se teď děje ve světě. A těch devět klubů, co mělo hlasovat pro malou baráž, tak ji přespříští sezonu budou mít. Tak v čem je problém? Za sebe můžu všechny fanoušky Komety uklidnit, že my budeme chtít hrát o titul. Dokud tady budu, nic jiného ani neexistuje.