Stovky lidí i dnes čekali ve frontách před pobočkami České národní banky (ČNB), aby si pořídili speciální tisícikorunu vydanou k 30. výročí rozdělení československé měny. Fronta byla mimo jiné v Praze, Ostravě, Ústí nad Labem nebo v Brně.  Už při středečním zahájení prodej provázel velký zájem lidí a většina poboček během dne z kapacitních důvodů uzavřela fronty.

ČNB předpokládá, že dnes budou všechny zásoby výroční tisícikorun rozebrány. Dnes o tom informovala na svých internetových stránkách. Když v roce 2019 centrální banka vydala speciální stokorunu ke stému výročí vzniku československé koruny, trvalo rozebrání delší dobu.

Dlouhá fronta lidí byla u pobočky ČNB v Ostravě i dnes ráno. Z Nádražní ulice, v níž je vchod do banky, se fronta opět stáčela po Zámecké ulici do Tyršovy. Čekaly v ní desítky až stovky lidí. V Praze se fronta brzy ráno táhla od budovy centrální banky k ulici Nekázanka.

V Brně byla ráno fronta znatelně menší než ve středu, kdy se vinula od vstupu do banky v Rooseveltově ulici přes Sukovu, Malinovského náměstí a Jánskou ulici až po Masarykovu ulici. Dnes ráno stáli lidé okolo banky a fronta vedla přes Sukovu a končila na Malinovského náměstí. I tak v místě čekalo odhadem několik stovek lidí.

Speciální bankovku lze získat do rozebrání zásob za 1000 korun na pokladnách centrální banky v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě. Každý zájemce může koupit nanejvýš pět bankovek. ČNB jich vydala 200.000 kusů. Lidé už mezitím na internetu tyto bankovky nabízejí za několikanásobně vyšší ceny.

„Ke dni 8. února 1993 vydala Česká národní banka tzv. bankovku s přítiskem. Jedná se o oběžnou, od 1. dubna 2008 obíhající bankovku, 1 000 Kč vzor 2008. Na jejím levém okraji („kuponu“) je přitištěno tzv. doprovodné logo k 30. výročí ČNB, jeden ze čtyř existujících logotypů k tomuto výročí. Vpravo od něj je částečně přes obrazec tisícikoruny vytištěn tisícikorunový kolek, kterým byly v roce 1993 kolkované československé tisícikoruny,“ popsala bankovku ČNB ve zprávě.

Kolek a logo jsou vytištěny čtyřbarvovým měditiskem v barvě tmavozelené, šedé a opticky proměnlivé, která v závislosti na úhlu pohledu a dopadu světla mění svůj odstín ze zelené na modrou. Autorem loga je ikonická osobnost českého grafického designu, akademický malíř Jan Solpera, který také vytvořil písmo pro české bankovky, které na začátku 90. let navrhoval akademický malíř Oldřich Kulhánek.

„I když nejde o pamětní, ale oběžnou bankovku, naleznete ji pro úplnost i v plánu emise pamětních a obchodních mincí a bankovek na léta 2021-2025 a její popis ve struktuře českých oběžných bankovek,“ dodala ČNB.