Deset internetových podvodů, při nichž přišli celkem o milion korun, nahlásili v pondělí lidé policistům na jihu Moravy. Na internetových stránkách o tom informoval mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

O nejvyšší částku, téměř 350.000 korun, připravili podvodníci pětapadesátiletého cizince žijícího v Brně. „K možnému zajímavému výdělku ho přilákal podvodný inzerát na investici do akcií počítačové společnosti. Během čtvrtroku posílal přesně podle pokynů podvodných bankéřů různé částky na různé účty. Když chtěl zisk z na první pohled velmi úspěšného investování převést na svůj účet, bankéři přestali komunikovat, Muž pochopil, že byl podveden,“ uvedl Malášek.

Podobný scénář přesvědčil k investování peněz do kryptoměn sedmadvacetiletého muže z Hodonínska

Také on využil služby podvodného bankéře, který mu pomohl instalovat do počítače nástroje umožňující vzdálenou správu. „Pak už jen napomáhal bankéři v zajímavých obchodech. Když zjistil, že nakoupená kryptoměna byla převedena na neznámý účet, pochopil, že byl podveden. Z jeho účtu zmizelo skoro dvě stě tisíc korun,“ doplnil Malášek.

Šestatřicetiletého Brňana připravila o více než 250.000 korun obava o bezpečí jeho peněz

Kontaktoval jej podvodník, který mu namluvil, že jeho účet je v ohrožení a instruoval jej, jak peníze vybrat a vložit na kryptoměnové konto. Když to muž udělal, podvodníci přestali komunikovat. Stejný scénář připravil o peníze i čtyřiačtyřicetiletou Brňanku, která podvodníkům takto poslala 40.000 korun.

Dalších šest lidí na jihu Moravy v pondělí nahlásilo stejný způsob internetového podvodu

„Jako prodávající vyplnili do podvodného internetového formuláře, tvářícího se jako stránky kurýrní služby, mimo jiné údaje ke svým kontům a z nich podvodníci pak odčerpali různé částky,“ uvedl policejní mluvčí. Celková škoda způsobená všemi podvody oznámenými v pondělí dosáhla jednoho milionu korun.