Byty na Vojtově a Valchařské i prostory s nezaměnitelným geniem loci na Beethovenově a Masarykově. Výběrové řízení na nájemce startovacích bytů, které je otevřeno do 20. října, tentokrát nabízí širokou paletu jednotek, od garsonek pro páry po třípokojové byty pro mladé rodiny. K dispozici je celkem 47 startovacích bytů.

„Projekt startovacích bytů má pomoci mladým lidem s osamostatněním a třeba i založením rodiny. Tím, že jim až na pět let poskytneme byt se sníženým nájemným, získají možnost našetřit si prostředky na budoucí bydlení. Význam projektu ještě umocňuje aktuální situace na trhu s nemovitostmi i rostoucí nájmy soukromých bytů," popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

O startovací byt mohou ve výběrovém řízení zažádat páry, jejichž celkový čistý měsíční příjem činí minimálně 27 300 Kč a maximálně 58 013 Kč. Oba žadatelé musejí být zletilí, ale mladší 35 let, nesmějí vlastnit dům nebo byt a ani být jeho nájemcem (nebo musí prokázat, že je toto bydlení vzhledem k jejich finanční či sociální situaci nevyhovující). Podmínkou také je, aby žadatelé neměli žádné dluhy za užívání bytu nebo za služby s tím spojené.

„Třicet startovacích bytů je k dispozici na Vojtově. Moderní bytový dům je navržený tak, aby měl nízké náklady na energie, a jeho obyvatelé budou mít k dispozici i nový park s víceúčelovým hřištěm nebo fit parkem. Dalších 15 dvou- a třípokojových bytů čeká na své první nájemníky na adresách Valchařská 14 a 15. Využít bude možné i několik krytých parkovacích stání. Po jednom bytě se uvolnilo v centru na Masarykově a Beethovenově. Jde o dvoupokojové byty s velkorysou výměrou 80 a 90 metrů čtverečních,“ doplnil Jiří Oliva.

Žádost o startovací byt je třeba doručit na podatelnu magistrátu, aktuální výběrové řízení je otevřeno do 20. října. V žádosti partneři uvedou popis stávající bytové situace, trvalé bydliště, datum narození, kontaktní e-mail nebo telefon a také o jaký byt či byty mají zájem. Na zalepenou obálku napíší „Startovací byt“ a kontaktní adresu jednoho ze žadatelů.

Z dodaných žádostí, které splňují všechny podmínky, se noví nájemníci vybírají losem. U každého bytu probíhá losování tak, že se nejprve vybírá ze skupiny žadatelů s dítětem/dětmi (sem spadají i páry, kde je žadatelka těhotná). Další v pořadí jsou manželé a registrovaní partneři a třetí skupinu představují nesezdané páry.

 

Přihlásit se lidé mohou o více bytů zároveň. Pokud jsou vybráni u jednoho, jsou z dalšího losování vyřazeni. Smlouva o nájmu se uzavírá na dobu určitou tří let s možností prodloužení o dva roky. Výše nájemného (u nových bytů na Vojtově a Valchařské 90 Kč/m2/měsíc, u Masarykovy a Beethovenovy 61,54 Kč/m2/měsíc) se každoročně zvedá o míru inflace. Tyto podmínky dovolují nájemníkům, aby si našetřili prostředky na budoucí bydlení. Volné startovací byty jsou vždy zveřejněny spolu se všemi kritérii na stránkách Bytového odboru. Aktuálně má město k dispozici 120 startovacích bytů, což je jednou tolik než roce 2019, tehdy jich bylo 65.

BYTOVÉ DOMY VOJTOVA

Mezi ulicemi Vojtova, Havlenova, Sobotkova a Grmelova vyrostly během dvouletých stavebních prací dva bytové domy s celkem 116 byty, které město dále využije převážně jako startovací a s pečovatelskou službou. Celkem 14 bytů je bezbariérových. Mimo byty se tu nacházejí také prostory občanské vybavenosti – bude tu pobočka Knihovny Jiřího Mahena sídlo pečovatelské služby Brna-středu. Mezi domy vznikl veřejně přístupný park s víceúčelovým hřištěm nebo fit parkem pro děti i pro dospělé. Jeho návštěvníkům bude k dispozici WC nebo kavárna v přízemí jednoho z domů. Do projektu město investovalo 530 milionů korun vč. DPH.

BYTOVÉ DOMY VALCHAŘSKÁ

Novostavba bytového domu Valchařská 14 nahradila zbouraný bytový dům. Má čtyři nadzemní podlaží, v prvním jsou provozní a technické prostory, ve zbývajících celkem 9 dvou- a třípokojových bytů. Objekt má ploché zelené střechy.

Naproti přes ulici se v proluce v řadové zástavbě nachází novostavba bytového domu Valchařská 15. Jde rovněž o čtyřpodlažní budovu, kde se byty nacházejí ve 2.– 4. NP. Celkem je jich tu šest.

Stavba obou domů trvala rok a stála celkem 53 milionů korun.