Lidé s roztroušenou sklerózou (RS) si letos opět zasportují se svými blízkými, a získají tak dávku motivace pro boj s nemocí v rámci akce Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten se koná už třináctým rokem po celé republice. V Brně startuje v sobotu. Účastníci si vyzkouší kruhový trénink, tanec na židlích nebo smíchocviky. Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje na nákup rehabilitačních pomůcek a úhradu pohybové terapie pro pacienty s RS. Pořadatelé o tom informovali v tiskové zprávě.

Cílem je společně si zacvičit a užít si to

Pacienti i jejich blízcí vyrazí v Brně na Maraton s roztroušenou sklerózou už zítra v 10 hodin v Lázeňském a relaxačním centru Rašínova. „Cílem je společně si zacvičit a užít si to. Proto se akce účastní i rodiny nebo přátelé lidí s roztroušenou sklerózou. Vzájemně se motivují k pohybu, který je nejenom pro pacienty velmi prospěšný,“ vysvětlila Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který akci pořádá.

Pohyb je u nemocných lidí velmi důležitý

Její slova potvrzuje i motto sportovního maratonu: „Vítězem MaRSu je každý, kdo vezme život do vlastních rukou.“ Pro úspěšnou léčbu roztroušené sklerózy je totiž pohyb nezbytný. „Díky němu se pacienti udržují v dobré kondici. Navíc se ukázalo, že úspěch biologické léčby, kterou pacienti s RS často podstupují, je výrazně vyšší u těch, kteří se pravidelně hýbou,“ uvedla Bémová.

Maratonu předchází Pentatlon

Letos navíc maratonu předchází projekt Pentatlon – pětiboj trvající po dobu pěti týdnů, přičemž každý týden čeká na zájemce výzva v podobně rozličných druhů pohybu. I samotný brněnský MaRS pak nabízí pestrou škálu cvičení, včetně aktivit v bazénu. Lekce povedou fyzioterapeuti a cvičitelé za asistence studentek ošetřovatelství ze Střední školy Tišnov.

Účastníci urazí přes sto kilometrů

„Snažíme se dostát jménu akce, a tak účastníci mohou sportovat na běžeckých pásech nebo rotopedech, které počítají kilometry. Sečteme pak vzdálenost, již účastníci urazili, a vždycky to bývá přes sto kilometrů, takže víc než dva celé maratony,“ popsala předsedkyně Unie ROSKA Brno Olga Rubínová, která brněnský maraton s roztroušenou sklerózou organizuje.

Cvičebního maratonu se může účastnit každý

Cvičebního maratonu pod vedením zkušených fyzioterapeutů a cvičitelů se může zúčastnit každý, kdo chce podpořit pacienty s RS. Více o programu akce se zájemci dozví na www.maratonmars.cz. „Letošní MaRS věnujeme našemu kolegovi Davidu Juřinovi, který nás na konci února opustil. Od prvního ročníku MaRSu byl jeho nedílnou součástí. Jsme mu vděčni za energii, kterou MaRSu věnoval, a za pozitivitu, kterou šířil,“ dodala Bémová.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období akutních zhoršení (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz nebo aktivnizivot.cz.

Nadační fond IMPULS funguje už 24 let

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního registru pacientů s RS ReMuS a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.