Lídrem koalice lidovců a Starostů bude náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Lídryní za STAN a dvojkou na společné kandidátce bude radní Maloměřic a Obřan Irena Matonohová. Koalici podpořil i jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

„Hlásím se do služby. Cítím podporu u veřejnosti i ve svém týmu. Je pro mě důležité být mezi lidmi a otevřeně se s nimi bavit. Nechci se za nikoho a za nic schovávat. Budeme se Brňanů přímo v ulicích nebo u nich doma ptát, v jakém městě chtějí žít a co je potřeba zlepšit. Jenom díky tomu dokážeme opravdu řešit to, co je zajímá,” uvedl kandidát na primátora Petr Hladík.

Lidovci a Starostové představili vizuál první části kampaně s heslem Tady HLAdík. Skrze výrazné zelené a žluté plakáty chtějí upozornit právě na to, že jejich lídr Petr Hladík řeší problémy Brňanů přímo s nimi.

„Petr Hladík se hlásí do služby, má zkušenosti a osvědčil se při řešení složitých problémů. Jeho vysoké kvality a kompetence k řízení města odráží i skutečnost, že dostal nabídku dělat ministra životního prostředí. Jako Starostové a nezávislí chceme, aby se Petr Hladík stal primátorem, protože s ním dennodenně jednáme, známe jeho manažerské schopnosti a důvěřujeme mu. Společně s lidovci jsme vytvořili opravdu skvělý a energický tým, který je pro Brno velkou nadějí,” řekla lídryně hnutí STAN Irena Matonohová.

Lídr lidovců se neobává, že by voliči mohli dát přednost Starostům a nezávislým na úkor KDU-ČSL. „Systém je jiný než ve sněmovních volbách. Místo kroužků se křížkuje a každý volič má 55 hlasů. My budeme voliče stejně jako v dalších volbách žádat, aby dali jeden velký křížek celé kandidátce a tím jí dali 55 hlasů. Kdyby to udělali jinak, tak ochuzují nejen nás, ale i Starosty. Proto budeme v kampani doporučovat, aby lidé dali jeden křížek na začátku kandidátky, která je složená velmi dobře a my ji chceme představit až v červnu,“ uvedl Hladík.

Politolog Michal Pink z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně však míní, že kroužkování v komunálních volbách je systémově úplně někde jinde než ve volbách krajských a sněmovních. „U komunálních voleb systém funguje trochu jinak a v tak velkém městě jako je Brno je volič kolikrát rád, že se dokáže zorientovat ve volebním lístku,“ řekl zpravodajskému portálu BRŇAN Michal Pink.

"KDU-ČSL je nyní racionálně uvažující strana a celostátní a krajský koaliční partner ODS nebude bourat nyní fungující spolupráci. STAN patří v Brně na magistrátní úrovni dlouhodobě k marginálním stranám a není důležité, kdo za ně kandiduje,“ míní politolog.

Další poněkud překvapivou koalici oznámili zkraje tohoto týdne komunisté a Slušní lidé, kteří spolu dali dohromady subjekt nazvaný Restart pro Brno. Neobvyklou sestavu levice a krajní pravice, která má navíc pozastavenou činnost, doplňují Zemanovci a Nezávislí společně pro Brno. „Vrána k vráně sedá a zdánlivé protiklady se přitahují. KSČM a Slušní lidé ve skutečnosti představují dvě organizace, které bojují o přežití, případně se snaží oddálit definitivní konec,“ soudí Michal Pink.

Za marginální spolky, které na úrovni magistrátu nemají velkou naději, označil koalici Brno Plus v čele s bývalým náměstkem primátora za ODS Robertem Kotzianem se Svobodnými, kteří před čtyřmi lety kandidovali v Brně s ODS a od nichž odpadli lidé, kteří založili nové uskupení FAKT Brno. „Jejich spojenectví lze považovat za racionální krok, ale realita pro ně může být stále příliš tvrdá,“ dodal politolog z Masarykovy univerzity.

Tak trochu na ocet pak zůstali z vládní pětikoalice Piráti, kteří zvažovali spojenectví se Zelenými a dalšími subjekty. „Po zkušenostech z celostátní koalice se STAN jsem očekával minimální ochotu do nějaké předvolební koalice vstoupit. Bohužel, zde by to nějaký smysl asi dávalo, ale strategické uvažování Pirátů zatím nenasvědčuje jejich politické dospělosti,“ podotkl Michal Pink.

Ten se zatím do odhadů, kdo volby v moravské metropoli vyhraje, nechce příliš pouštět. „Zatím se z dlouhodobého hlediska ukazuje, že komunální volby na úrovni magistrátu jsou odrazem celostátní politiky. Takže pokud se nestane nic nečekaného, předpokládám nějakou menší odvozeninu současné české vlády i v Brně,“ dodal Pink.

Otázkou také podle něj je, jak ve volbách dopadne sociální demokracie, která ve sněmovních volbách utrpěla těžký debakl a stala se mimoparlamentní stranou. „Bude určitě zajímavé sledovat, kolik bývalých sociálně demokratických politiků bude následovat Jaroslava Foldynu a obohatí kandidátní listiny Okamurovy SPD,“ míní politolog.

Kartami však ještě může zamíchat Babišovo hnutí ANO, které však zatím lídra pro Brno nepředstavilo. Nahlas se však mluví o bývalé ministryni financí a nynější šéfce poslaneckého klubu ANO Aleně Schillerové.