Na téměř všech vlakových nádražích v Jihomoravském kraji bude možné si v nejbližších týdnech koupit jízdenku platební kartou díky validátorům, které již fungují v brněnské MHD. Podle mluvčího společnosti Kordis JMK Květoslava Havlíka už jsou objednané a během prvního čtvrtletí nahradí dosavadní označovače papírových jízdenek. Stejně jako v Brně už se cestujícím jízdenka nevytiskne, ale jako nosič jízdenky poslouží platební karta.

Kraj tak pokračuje v modernizaci odbavení a v nabídce elektronické alternativy k papírovým jízdenkám. Předplatní jízdenky už si lze koupit pouze elektronicky. „Nové validátory samozřejmě budou mít i označovač pro papírové jízdenky, ale nabídnou pohodlný a rychlý nákup, kdy cestující nebude muset pro jízdenku do pokladny,“ řekl Havlík.

Validátor by měl nabízet tři možnosti, jak si jízdenku koupit

„V každé stanici bude v nabídce několik zastávek, kam se jezdí nejčastěji. Nebo si bude moct cestující vyhledat cílovou zastávku, nebo bude znát počet zón a zvolí si požadovanou jízdenku,“ uvedl Havlík. Validátory jsou na všech nádražích s výjimkou těch, kde je tak malá frekvence cestujících, že se ani nevyplatí na něj přivádět elektřinu.

Společnost Kordis JMK, která má organizaci krajské dopravy na starosti, připravuje také testovací provoz validátorů v autobusech, které jezdí na příměstských linkách v okolí Brna

Kvůli zrychlení odbavení by se do nich nenastupovalo pouze předními dveřmi a u každých dveří by byl validátor, který umožní nákup jízdenek. „Zatím ale není stanovené, kdy to bude a na jakých linkách,“ řekl Havlík.

Mimo Brno tak fungují zatím validátory, které umožňují nákup jízdenky na platební kartu, pouze ve znojemské MHD, a to od loňského 1. ledna. „Reakce cestujících je velmi pozitivní, protože validátory výrazně zjednodušily odbavení a možnost koupit si jízdenku platební kartou ve voze je čím dál oblíbenější. Ostatní MHD na jižní Moravě jsou menší a zatím jsme nezaznamenali požadavek, že by se tato možnost měla rozšířit do dalších měst,“ řekl Havlík.

V Brně už systém funguje několik let a objem peněz utržených z plateb kartou ve voze stále roste na úkor papírových jízdenek i SMS jízdenek

Jednorázové jízdenky lze na jižní Moravě nakupovat i přes aplikaci Poseidon, ve které si cestující může předem nabít virtuální peněženku a nákup libovolné jízdenky je otázkou několika vteřin. Navíc jsou tyto jízdenky levnější než papírové zakoupené u pokladen či v autobusech.