Loňské vánoční trhy Brněnské Vánoce, které zajišťuje TIC Brno, skončily ziskem 212.000 korun při celkových výnosech 17,3 milionu korun. S ohledem na počet dnů a stánků šlo o nejvyšší výnosy za posledních pět ročníků (2020 a 2021 se akce nekonala), v absolutní výši byly nejvyšší v roce 2019. Tehdy trvaly o osm dnů déle a bylo na nich o osm stánků více, vyplývá ze závěrečné zprávy za loňský ročník, kterou zveřejnilo TIC Brno na webu. Meziročně se náklady i výnosy zvýšily zhruba o čtyři miliony korun.

Letos trhy začnou 22. listopadu

Letos začnou Brněnské Vánoce 22. listopadu a již tento týden TIC Brno zahájilo výběr provozovatelů stánků na náměstí Svobody a na Dominikánské náměstí. Prostor pro stánky na Zelném trhu poskytuje městská část Brno-střed. Letošní Vánoce budou v Brně výjimečné tím, že uplyne 100 let od zahájení tradice vztyčení veřejného vánočního stromu na náměstí Svobody a že za loňský ročník získalo Brno ocenění Evropské hlavní město Vánoc.

Aukce stánků bude 30. května

Zájemci mohou o část stánků usilovat v elektronické aukci, o část ve standardním výběrovém řízení. Elektronická aukce se týká stánků s pitím a jídlem a uskuteční se 30. května. V nabídce jsou čtyři stánky na Dominikánském náměstí, 28 stánků a zimní bar na náměstí Svobody. Na náměstí Svobody bude letos umístěno 59 prodejních stánků, na Dominikánském náměstí jich bude osm. Standardní výběrové řízení obálkovou metodou na zbývající sortiment začalo dnes a potrvá do 30. května.

Vyvolávací ceny se nezměnily

Vyvolávací ceny se od loňska nezměnily. Na Dominikánském náměstí se pohybují od 180.000 do 200.000 korun, na náměstí Svobody podle nabízeného sortimentu od 100.000 do 350.000. Za zimní bar musí zájemce zaplatit nejméně 950.000 korun. „Výběr kvalitního, pestrého a lokálního sortimentu na stáncích je velmi důležitým atributem vánočních trhů, a proto mu věnujeme velkou pozornost,“ uvedla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Vánoční trhy lákají čím dál víc lidí

Brněnské Vánoce jsou čím dál vyhledávanějším cílem jak mezi obyvateli Brna a blízkého okolí, tak návštěvníků ze vzdálenějších koutů Česka a přijíždějí ve větším počtu i zahraniční turisté. Podle Janulíkové už se Brněnské Vánoce staly jednou z klíčových akcí města pro příjezdový turistický ruch a navštíví je zhruba 1,5 milionu lidí.