Čtyřiačtyřicet přihlášených vzorků, které posoudila hodnotící komise vinařů, svědčí o skutečně vydařeném ročníku. „Loňský ročník přál vínům odrůdy Sauvignon, jejichž aromatika vyniká více než kdy jindy. Jsou to krásně střižené sauvignony s vůní broskvovou, černorybízovou až tropickou. Skvělé jméno nám dělají i veltlíny svojí výraznou mineralitou a ryzlinky meruňkovou vůní,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN předseda VOC Znojmo František Koudela.

Upřesnil, že nejvíce nově certifikovaných vín je 17 vzorků odrůdy Sauvignon, následuje Veltlínské zelené s 12 víny a v těsném závěsu Ryzlink rýnský s jedenácti vzorky. Láhve s víny jsou označeny kontrolní páskou, která spotřebiteli garantuje původ a výjimečnost vín z vybraných viničních tratí znojemské vinařské podoblasti. „Na pásce zákazník najde kód výrobce, číslo šarže, kód rozhodnutí a počet lahví v dané šarži,“ vysvětlil Koudela.

S novinkou podle něj přišla Královská řada, která připravila pravidla pro všechny tři odrůdy, tedy vedle původního Ryzlinku rýnského také pro Sauvignon a Veltlínské zelené. Milovníci vína se tak mohou těšit na nová vína Královské řady, a to Veltlínské zelené 2018 z vinařství Waldberg a Ryzlink rýnský 2015 z Dobré vinice.  

Podle Koudely je o vína vinařů ze sdružení velký zájem, takže se lahve VOC Znojmo prodají do jednoho roku. „Královská řada však přichází na trh teprve tehdy, kdy jsou vína vyzrálá k dokonalosti, tedy nejdříve po 18 měsících od sběru hroznů a na trh bývá uvedena vždy koncem září na svátek patrona vinařů svatého Václava,“ vysvětlil Koudela.

Podle něj není jasné, zda nově zatříděná vína ochutnají lidé již 8. května na Festivalu VOC Znojmo. „Uvidíme, co nám opatření okolo pandemie dovolí. Pokud to neklapne  v květnu, je další termín stanoven na 4. září,“ dodal předseda sdružení vinařů.

Jejich vína si často kupuje i Marek Gregor z Brněnska. „Rád bych nové vzorky ochutnal co nejdřív přímo ve Znojmě, ale bojím si, že to bude možné až na podzim,“ posteskl si milovník jiskřivého moku.