Lyžařské areály v Jihomoravském kraji zůstávají zavřené, pro jejich spuštění stále nejsou vhodné klimatické podmínky. Nejméně do konce roku si tak už lyžaři na jihu Moravy i kvůli vládnímu opatření nezalyžují.

Na sezonu jsou plně připraveni v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku. "Stačilo by dva dny a dvě noci zasněžování a mohli bychom areál otevřít. Zatím nemrzlo, pořádně nešlo zasněžovat. Něco se rýsuje kolem 26. prosince, ale pokud bychom 27. prosince zase zavírali, nestálo by to za to. Budeme tedy čekat co dál," uvedl provozovatel areálu Vlastimil Jílek.

Kvůli nevhodným klimatickým podmínkám vleky dosud stojí i v dalších areálech na jihu Moravy, například v nedaleké Olešnici na Blanensku či ve Filipově údolí na Hodonínsku. Vzhledem k tomu, že 27. prosince by měly zavírat, pravděpodobnost, že by se v nich ještě do konce roku začalo lyžovat, je nízká.

Lyžovat by se nyní mohlo v Němčičkách na Břeclavsku, kde je sjezdovka přes zimu pokrytá umělým povrchem, který umožňuje lyžování i za nepříznivých sněhových podmínek. Umělý povrch je už od podzimu na sjezdovce položený, vlek ale stojí. "Lyžařské kurzy jsou početně omezené, těžko také říct, jaký by byl zájem o lyžování ze strany veřejnosti. Provoz by se nám zřejmě nevyplatil. A pokud bychom měli 27. prosince zase zavírat, nemá cenu to ani spouštět," uvedl správce areálu Jaroslav Stávek.

Loňská lyžařská sezona v kraji se kvůli nepřízni počasí nevydařila, přírodní sníh téměř nenapadl. Vlekařům na jižní Moravě nepřeje počasí obecně. Zimy jsou v regionu většinou mírné a téměř bez sněhu. Na druhou stranu zájemci o lyžování z měst na jihu Moravy mají lyžařské svahy časově dostupné, na sjezdovce mohou být z domu za pár desítek minut.