Magistrát Brna zaregistroval všech 14 podaných kandidátek do zářijových voleb

  • Foto

    redakce (archiv)

Magistrát města Brna zaregistroval všech 14 podaných kandidátních listin do zářijových komunálních voleb. Nevydal žádné rozhodnutí o škrtnutí kandidáta nebo odmítnutí kandidátní listiny, řekl dnes mluvčí Brna Filip Poňuchálek. U kandidátních listin převažují spolupráce. Například ODS kandiduje s TOP 09, lidovci se STAN a Zelení s Žít Brno za podpory Idealistů.

Lhůta pro registraci ještě nevypršela, nicméně magistrát už registraci dokončil nyní. Z podaných kandidátních listin jsou dvě politické strany, tři politická hnutí, pět koalic a čtyři sdružení politických stran nebo politických hnutí a nezávislých kandidátů.

Jedničkou ODS a TOP 09 bude současná primátorka Markéta Vaňková (ODS). KDU-ČSL půjde do voleb se STAN a lídrem bude primátorčin náměstek a místopředseda lidovců Petr Hladík. Lídrem ANO bude brněnský předseda a místostarosta Řečkovic a Mokré Hory René Černý.

ČSSD povede primátorčin náměstek Jiří Oliva, Piráty zastupitel městské části Brno-Královo Pole Marek Lahoda. Piráti původně zvažovali společnou kandidátku se Zelenými a Žít Brno, nakonec jdou ale do voleb sami. Zelení a Žít Brno budou kandidovat spolu s Idealisty, jedničkou bude starostka Nového Lískovce Jana Drápalová. SPD povede lékař Tomáš Skřička a Přísahu ředitel domova pro osoby se zdravotním postižením Leoš Němec.

Lídrem společné kandidátky Svobodných se spolkem Brno Plus bude bývalý náměstek primátora Robert Kotzian (dříve ODS). Název Restart pro Brno mají pro společnou kandidátku KSČM, Slušní lidé 2.0, Strana Práv Občanů - Zemanovci a Nezávislí společně pro Brno, přičemž lídrem bude bývalý brněnský zastupitel Martin Říha (KSČM). Samostatnou kandidátku pod názvem Fakt Brno postavil i současný koaliční zastupitel David Pokorný (zvolen za ODS).

Před čtyřmi lety vyhrálo podruhé v řadě volby hnutí ANO s tehdejším primátorem Petrem Vokřálem. I když oznámil vznik koalice s dalšími partnery, nakonec ANO zůstalo v opozici společně s SPD. Koalici totiž vytvořili zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD. Ze zastupitelstva po volbách vypadli Zelení, Žít Brno i TOP 09, kteří byli do té doby v koalici s ANO, a také KSČM.

Zdroj: 
čtk