Univerzitní kampus v brněnských Bohunicích se rozroste o unikátní vzdělávací a výzkumnou infrastrukturu. Masarykova univerzita totiž získala stavební povolení na výstavbu projektu BioPharma Hub. Vzápětí byla vypsána také veřejná zakázka na generálního dodavatele stavby. Univerzita o tom informovala na svém webu.

Stavba za 2,5 miliardy

Projekt MUNI BioPharma Hub za zhruba 2,5 miliardy korun představuje unikátní spojení moderních výukových prostor Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity a špičkové výzkumné infrastruktury Preklinického centra a Centra molekulární medicíny. Budova, do níž se v budoucnu přestěhuje farmaceutická fakulta, bude poskytovat zázemí také pro vědeckou výchovu v oblasti farmakologického či biomedicínského výzkumu. Přispěje i ke zvýšení odolnosti české společnosti vůči očekávaným i neočekávaným hrozbám.

Stavbaři to rozjedou v srpnu

Podle naplánovaného harmonogramu by měla být výstavba MUNI BioPharma Hubu zahájena v srpnu letošního roku. Tato stavba znamená zásadní investici do budoucnosti celé univerzity s podstatnými dopady do celého regionu i na úrovni ČR. Pokud vše půjde podle plánu, provoz MUNI BioPharma Hubu by měl být spuštěn v polovině roku 2026.

Vize pracoviště přišla už před lety

Vizi vybudování špičkového pracoviště, kde se propojuje medicína s farmacií, měl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš v hlavě už ve chvíli, kdy se poprvé ujal funkce rektora. A jedním z prvních kroků, které udělal, bylo navrácení farmaceutické fakulty po 60 letech zpět pod křídla Masarykovy univerzity.

BioPharma Hub bude mít přesah i do dalších oborů

„Špičková farmacie je jedno z nejnáročnějších odvětví na excelenci i finance, které má však zásadní vliv na celou naši populaci. Viděli jsme to u covidu, vidíme to i teď, kdy se otevírají diskuze o lékové nesoběstačnosti České republiky či nutnosti koordinované spolupráce v této oblasti na úrovni EU. Navíc MUNI Biopharma Hub bude mít přesah i pro humanitně orientované fakulty. Příkladem je třeba oblast etiky ve výzkumu či záležitosti farmakoekonomiky, kterou rozvíjejí na ekonomicko-správní fakultě,“ uvedl Bareš.

Budou vyrábět léky

Na 6 patrech a 13 500 metrech čtverečních budoucího MUNI BioPharma Hubu najdou studenti i pedagogové moderní, nadčasové a prostorově i technologicky velkorysé prostory pro vzdělávací i výzkumnou činnost. V podzemí jsou pak plánované laboratoře, které budou umožňovat proces správné výrobní praxe v oblasti lékových forem. To umožní fakultě vyrábět menší certifikované šarže léků pro spolupracující farmaceutické společnosti či další partnery. Studenti tak již při studiu získají zkušenost s reálnou výrobou léků.

Výroba malých šarží léků v tuzemsku chybí

„V současnosti taková možnost výroby malých šarží léků v České republice i v širokém okolí chybí a Masarykova univerzita chce maximálně přispět z pozice špičkové vzdělávací a výzkumné organizace. Věříme, že by to ve výsledku mohlo vést k intenzivnějšímu vývoji léků, což by mohlo přispět k lékové soběstačnosti ČR i dalších států EU, neboť se dá očekávat, že se najde řada firem, které budou chtít následně vyrobit klinické šarže,“ vysvětlil děkan farmaceutické fakulty David Vetchý.