Masarykův onkologický ústav za více než 60 milionů korun koupil speciálního robota pro operace zhoubných nádorů. Zákroky pomocí robota jsou šetrnější, a proto zkracují dobu hospitalizace. Lékaři z ústavu museli kvůli operacím s robotem dojíždět do Nemocnice Mostiště asi 60 kilometrů od Brna.

Robota Da Vinci Xi, který byl nainstalován koncem května, budou pro operace zhoubných nádorů využívat odborníci v oblasti chirurgie, urologie a gynekologie. "Výhodou robotické operace je minimální ztráta krve a přesnost zákroku. Následná rekonvalescence bývá kratší," uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Robot má čtyři ramena, z nichž jedno pohybuje kamerou, a tři ovládají nástroje. Simulují pohyby rukou v těle pacienta. Lékař sedí u ovládací konzoly, která může být i mimo operační sál. "Vidí pomocí stereoskopického zobrazovacího kanálu třírozměrně operační pole, ovládá pomocí joysticků nástroje v ramenech robota, které přes miniaturní vpichy v kůži velmi precizně provádějí vlastní výkon v těle pacienta," popsala Joukalová.

Ústav měl robota krátkou dobu už v minulosti, ale přišel o něj kvůli tomu, že měl další robot fungovat v nedaleké Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně a lékaři z ústavu tam měli docházet. Nakonec neměla robota ani svatoanenská nemocnice. Podle její mluvčí Petry Veselé totiž pojišťovny neuzavřely s nemocnicí smlouvy na všechny výkony, ale pouze část z nich, které byly prodělečné.

Lékaři z Masarykova onkologického ústavu tak dojížděli do Mostiště, kde ročně provedli 200 až 250 operací. Robota mají kromě Mostiště například v Praze, v Ústí nad Labem, Olomouci nebo v Hradci Králové.

Ústav pořídil téměř za pět milionů i nízkoteplotní sterilizátor pro robota a koupí i operační stůl pro robotickou operativu za tři miliony. Vše hradí ze svých zdrojů.

Masarykův onkologický ústav ročně navštíví kolem 200.000 lidí a hospitalizováno je tam 10.000 pacientů. Má přes 250 lůžek.