Masarykův onkologický ústav vybudoval dvě nová unikátní pracoviště, umožňující bezpečnější poskytování ambulantní léčby většímu počtu onkologických pacientů. Jejich interiéry vyzdobili šikovní studenti brněnského VUT.

Obě pracoviště rozšíří možnosti Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) při poskytování kvalitní péče v bezpečnějším ambulantním prostředí. Při technickém řešení stavby a provozu těchto pracovišť byly použity moderní technologie a prvky, které výrazně snižují šíření infekcí vzduchem i kontaktem.

„V rekordním čase se podařilo vybudovat v 5. podlaží Švejdova pavilonu nové prostory pro Pracoviště ambulantní protinádorové léčby, které nabídne 41 míst k aplikaci protinádorové léčby oproti dosavadním jednadvaceti. Poskytne také výrazně lepší a bezpečnější podmínky pro pacienty i personál,“ vysvětlil ředitel ústavu Marek Svoboda.

Navýšená prostorová kapacita a dispoziční řešení pracoviště umožní bezpečně pojmout větší počet pacientů a snížit dobu jejich pobytu v čekárnách. Technická řešení v podobě bezkontaktních ovládacích prvků a nové vzduchotechniky sníží riziko přenosu infekcí.

Součástí stacionáře jsou i samostatné vyšetřovny lékařů a sester, pracoviště pro zavádění žilních vstupů nebo individuální box pro péči o zvlášť rizikové pacienty. „Dosavadní stacionář fungoval v daleko delších denních intervalech, než je běžná pracovní doba, a i přesto jsme nebyly schopny pacienty odbavit v časovém rozmezí, v jakém bychom chtěly. Za loňský rok bylo na stacionáři ošetřeno v průměru 180 lidí denně, z toho třetinu obvykle tvořily chemoterapie a zbylou část nechemoterapeutické výkony, jako jsou aplikace podpůrné a hormonální léčby. To vše se odehrávalo v podstatě ve dvou místnostech,“ doplnila staniční sestra stacionáře Eva Vykoukalová.

Obdobná přestavba se uskutečnila také ve 2. patře Švejdova pavilonu, kde nově vzniklo samostatné ambulantní Centrum paliativní péče. „Kromě dvou specializovaných ambulancí je jeho součástí i stacionář se čtyřmi lůžky rozdělenými do samostatných boxů. V těchto boxech budou prováděny například punkce výpotků a převazy, podávány infuze a transfuze. V boxech budou moci s pacientem pobývat i jejich blízcí. V Centru je k dispozici i malá kaple a konzultační místnost pro setkání s rodinou a schůzky multidisciplinárního paliativního týmu,“ popsal Svoboda rozvržení paliativního stacionáře.

Neopomenutelným aspektem při léčbě onkologicky nemocných je psychické rozpoložení pacienta. Právě proto MOÚ navázal spolupráci s brněnskou technikou a studenti fakulty výtvarných umění a fakulty architektury se podíleli na zkrášlení interiérů.

Nové prostory nemocnice jsou díky nim specifické neobvykle koncipovanou podlahou se vzorkem, který se v chodbách prolíná i na dveře a stěny. Má připomínat uklidňující a současně životodárnou sílu tekoucí řeky. Zdi pak zdobí velkoformátové obrazy. „Kromě umělecké a architektonické úpravy prostoru se spolupráce rozšířila i do oblasti grafického designu, protože studenti výtvarného umění se podílí také na novém vizuálním stylu MOÚ,“ dodal prorektor pro vnější vztahy VUT Milan Houser.