Městská část Brno-střed připravuje rozšíření bytového poradenství, změnu pravidel při přidělování městských bytů i větší kontrolu nájemníků, aby zamezila podvodům. Chce tak zlepšit situaci s bydlením a vrátit důvěru obyvatel v transparentní systém přidělování obecních bytů. Novinářům to řekl místostarosta městské části Martin Vrubel (KDU-ČSL). Na radnici městské části loni kvůli přidělování bytů zasahovala policie.

Vylepšit bytovou politiku chce radnice několika způsoby. Jedním z nich je rozšíření poradenství. Od června vznikne nové kontaktní místo, kde bude k dispozici poradce a bytový ombudsman. „Poradce pomůže s orientací v pravidlech přidělování bytů, žádostí o vhodnou velikost nebo kategorii bytu, s výměnou bytu při změně životní situace nebo s vyřízením příspěvku na bydlení. Ombudsman bude řešit potíže v soužití v městských bytových domech,“ uvedl Vrubel. Provoz kontaktního místa vyjde na několik milionů korun. Hradit jej budou peníze z EU, která bude projekt podporovat tři roky.

Další pilíř spočívá v nových pravidlech přidělování městských bytů

Pravidla již podpořila bytová a legislativní komise a příští týden je budou projednávat radní. Na červnovém zasedání by je mělo schválit i zastupitelstvo městské části. Platila by pak od 1. července. Změna bude spočívat třeba v tom, že vše, za co žadatelé získávají body, musí podložit konkrétními doklady. Pokud městská část zjistí, že žadatelé neuvádějí pravdu, budu vyřazeni z evidence na dva roky, dosud je to půl roku.

„Další změnou je, že nebudeme dávat kritizované preferenční body, které pravděpodobně někdo i zneužíval. Preferujeme tři skupiny, a to rodiny s dětmi, seniory a samoživitele. V případě rovnosti bodů rozhodne doba v evidenci,“ dodal Vrubel.

Poslední část spočívá v kontrole nakládání s městskými byty

Začne spolu s novými pravidly, která obsahují mechanismy, jež komplikují žadatelům možnosti podvádění. Zároveň se pracovníci úřadu zaměří více na to, zda v obecních bytech bydlí stejní lidé, kteří si o ně žádali. „Nyní máme jednoho pracovníka, který provádí místní šetření. Nově to budou dva lidé, v případě potřeby i více. Za poslední půl rok jsme zaznamenali asi deset patnáct případů, kdy někdo na černo pronajímal obecní byty. Rovněž se stává, že někdo bydlí v obecním bytě, i když vlastní jinou nemovitost,“ dodal Vrubel.