V srpnu se do médií dostala kauza Via Consult. Seznam Zprávy odkrývají manipulační příběh, kde ústřední postavou je orlovský podnikatel Milan Konečný, v současné době ve vazbě. Je obviněn, že vědomě a cíleně vytvořil zadávací podmínky u několika výběrových řízení tak, aby zvítězila předem vybraná stavební společnost.

Původně média informují o cinknutých zakázkách v Moravskoslezském kraji. Společnost Via Consult ale patřila k největším v zemi, a tak se o pár týdnů později ukazuje, že firma administrovala zakázky pro města, obce, podniky i příspěvkovky po celé republice. „Objem námi administrovaných zadávacích řízení se pohyboval v rámci cca 40 miliard korun bez DPH,“ popsal pro PL zdroj z Via Consult, který si nepřál být jmenován.

Mezi zákazníky Via Consult jsou například Lesy ČR, Botanický ústav AV ČR, Dopravní podnik města Olomouce, Univerzita Karlova, ale i město Brno. Administrátorská společnost disponovala dobrou pověstí a díky tomu se rozšiřovala velmi rychle. Někde se jednalo o jednorázové spolupráce, někde to bylo na základě přísně a transparentně soutěžených, dlouhodobých rámcových smluv.

 „Naše společnost vstupuje do Brna v březnu 2014, konkrétně šlo o zakázku v městské části Královo pole, v objemu lehce přes 26 milionů korun bez DPH. Byla to akce na ZŠ Slovanské náměstí, oprava oken a uliční fasády,“ popsal dále zdroj z Via Consult.

Následují další městské části: Židenice, Černovice a doporučení dobrého administrátora zjevně dostávají i další městské části. Jsou mezi nimi Bystrc, Brno-střed, Žabovřesky a následně i město Brno a jejich společnosti.

„O tom, že by šéf nějakou zakázku ohýbal, nic nevíme. Dělala jsem svou práci, vůbec nikoho z nás ani nenapadlo, že by měl někdo dostávat nějaké provize. Naopak jsem byla v práci spokojená, teď všichni vypadáme jako podvodníci,“ popsala bývalá zaměstnankyně Via Consult.

Odkrytí úplatkářské kauzy vyvolalo šok napříč institucemi, včetně brněnského magistrátu. Vedení města iniciovalo zpracování přehledu všech veřejných zakázek, které Via Consult a následně i Inteza za poslední čtyři roky administrovala, včetně těch právě probíhajících. 

Podle tiskového oddělení města Brna se zaměřila jak na ceny za služby této společnosti, tak na administrované zakázky. Výsledek šetření chce magistrát teprve zveřejnit. Proč ale vedení města Brna prověřuje jen poslední čtyři roky a nikoliv starší zakázky, kdy na brněnském magistrátu seděla jiná koalice, nikdo neví.

Někteří zástupci obcí se nyní obávají, že se situace, kterou nijak nezavinili, pokusí bezdůvodně využít jejich opozice před nadcházejícími komunálními volbami.

Společnost Via Consult před časem změnila název, nyní dál podniká pod názvem Inteza. S žádnou z výše uvedených už Brno smlouvy nemá. „Ano, smlouvy byly vypovězeny nebo ukončeny dohodou obou smluvních stran. Žádné nové zakázky nejsou již nově na Intezu zahajovány, pouze probíhá dokončení administrace u zakázek, které byly zahájeny ještě před vzetím pana Konečného do vazby,“ popsal zdroj z Via Consult.

Společnost Via Consult administrovala zakázky i na území Jihomoravského kraje, a to již od roku 2015. Konkrétně šlo o 48 měst a obcí. V červenci 2020, tedy těsně před volbami, byl mezi zákazníky firmy i samotný kraj. Šlo o zakázku o objemu cca 1,9 milionu korun bez DPH.