Tématem letošní Noci vědců je čas. Na MENDELU mohou děti i dospělí pozorovat, jak se vyvíjí jednotlivé rostliny, hmyz, kuře ve vejci ale i celý les. „Naši vědci se budou věnovat i vodě, krajině nebo výživě zvířat a jejich změnám v čase. Návštěvníci zjistí třeba i to, jak správně nakládat s odpady, nebo jak se staví krov, a to v průřezu od středověku až po současnost," uvedla vedoucí Komunikace a marketingu Mendelovy univerzity v Brně Jiřina Studenková.

Čas je také tématem pro vědce z Provozně ekonomické fakulty. Zájemci si mohou vyzkoušet obleček simulující stáří. Jeho součástí jsou například restriktory loketních a kolenních kloubů, které zamezují normální hybnosti těchto a přilehlých částí lidského těla, speciální rukavice simulující sníženou hmatovou schopnost, závaží na zápěstí a kotnících navozující snížený výkon svalstva nebo brýle vyvolávající ztrátu schopnosti periferního vidění a změny způsobené očním zákalem. „I mladí lidé si tak mohou užít stáří na zkoušku a pak s námi diskutovat o možnostech aktivního stárnutí," uvedla vedoucí Ústavu práva a humanitních věd PEF Martina Rašticová.

Podzimní čas vybízí také k návštěvě Botanické zahrady a arboreta MENDELU, která je oázou klidu v centru Brna. Výstava Babí léto potrvá do úterý 28. září. „Návštěvníci se mohou těšit na výstavní aranžmá dle návrhu našeho dvorního architekta profesora Ivara Otruby, umístěné ve výstavní hale správní budovy. Krásu podzimních květů a plodů doplní kouzlo lidských rukou a řezbářského dláta Pavla Cypriana formou dřevořezeb," uvedl vedoucí botanické zahrady a arboreta MENDELU Michal Pavlík.

Po dlouhé době bude součástí výstavy také prohlídka skleníků s kvetoucími orchidejemi a jinými exotickými rostlinami. Skleník s vodopádem se pyšní novou lávkou, střechou s novým makrolonem a tvoří tak důstojnou kulisu pro kroky návštěvníků. „Jedenáct hektarů venkovního areálu s prvními uměleckými doteky štětce mistra Podzimu, obarvených podzimními květy a atmosférou posledních zářijových dnů zve k procházce všechny milovníky přírody a zahrad," uvedl Pavlík, jehož kolegové nachystali komentované prohlídky. Ty se uskuteční každý den v 10 a 14 hodin.